Fed Başkanı Powell, ABD’de düzenlenen “Ödemelerin Sınırlarını Zorlamak: Daha Hızlı, Daha Ucuz, Daha Şeffaf ve Daha Kapsayıcı Sınır Ötesi Ödemelere Doğru” başlıklı konferansta kripto dijital paralara dair önemli mesajlar verdi.

Fed Başkanı Powell, “Merkez bankası kripto dijital para birimi, nakit ve diğer para türleriyle bir arada olmalı” mesajını verdi. Bu çıkarım kullanıcılara blockchain teknolojisinde “birlikte çalışabilirlik ve kullanılabilirlik” konularını gündeme getirdi.

Hali hazırda hem ödeme sistemi hem de çeşitli şeffaflık ve iş modellerinde yenilik sağlayan yenilikçi blok zincirleri üretilirken, birlikte çalışabilirlik konusu henüz tam anlamıyla çözümlenmiş değildir. Merkez bankalarının, çıkaracakları kripto dijital paraların özelliklerinin ne olacağı tartışılırken, bunları hangi blockchain özelinde yapacakları yada hangi algoritmayı kullanacakları ise belirsiz.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının mevcut ödeme sisteminin daha az verimli alanlarına ışık tuttuğuna ve iyileştirme ile dijitalleşme isteğini hızlandırdığına işaret eden Powell, Fed’in yeni teknolojilerin rolünü incelemek için üzerine düşeni yaptığını belirtti.

Powell, “Raporda vurgulanan üç temel ilkeden biri, merkez bankası para biriminin esnek ve inovatif bir ödeme sisteminde nakit ve diğer para türleriyle bir arada olması gerektiğidir.” yorumunda bulundu.

Politika yapıcılar, özel sektör temsilcileri ve akademinin de aralarında bulunduğu tüm paydaşların bir araya gelmesiyle iyileştirilmiş ödeme ekosistemine ulaşılacağını belirten Powell, Kovid-19 salgınının neden olduğu krizin sınır ötesi ödemeler için mevcut düzenlemelerin sınırlamalarını ele alma ihtiyacını da beraberinde getirdiğini aktardı.

Önceki İçerikTerra Virtua Kolect (TVK Coin) Nedir?
Sonraki İçerikKripto Dijital Euro’nun Çıkarılması 5 Yılı Bulabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz