fed

ABD, Dijital dolar çıkarmak için araştırmalarını genişletiyor. ABD Başkanı Powell son zamanlarda Dijital dolar hakkında yorumlarını genişletti fakat yorumlarına bakılırsa, Merkez bankasının düzenleyici rolünü elinden bırakmayacağı ve bunu nasıl yapacaklarını bilmedikleri gözlemlendi.

Bir çok ABD yetkilisi Dijital Doların gerekli olduğunu ve bu aşamada kullanıcılara dijital dönüşüm yolunda bir çok avantaj getireceğinde hem fikir. Fakat bunun nasıl olacağı konusunda kararsızlar.

Finansal teknolojinin kapsam araştırma raporlarını gittikçe genişleten ve yeni alanları gözlemleyen Merkez Bankası, bunun için yakında bir makale yayınlayacağından da bahsetti.

FED Başkanı Powell FOMC toplantısında verdiği bir demeçte;

“Bence bu konuda bilinçli bir karar verebileceğimiz bir yere gitmemiz ve bunu süratle yapmamız önemli. Geride olduğumuzu düşünmüyorum. Bunu hızlı yapmaktansa doğru yapmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.” demişti. Aynı zamanda teknolojinin karmaşıklığından bahseden başkan bir başka konuda ise dijital dolar hakkında şöyle konuştu:

”Bilgilendirilmiş bir karar vermek için bir temel oluşturmak için hem kamu politikası hem de teknoloji üzerinde çalışma yapmanın yükümlülüğümüz olduğunu düşünüyoruz. Bir merkez bankası dijital para birimini ve diğer dijital yenilikleri değerlendirirken uygulayacağımız nihai test, herhangi bir maliyet ve riskten daha ağır basan açık ve somut faydaların olup olmadığıdır.”

FED Regülasyonlarda Israrlı

FED’in regülasyonlarda ısrarlı olduğunu ve milletin parasından bahsederken bunu korumacılık adı altında regülasyonlara tabi tutacaklarının da sinyalini verdi. Başkan’ın söylemine göre:

“Halkın parası söz konusu olduğunda, uygun düzenleyici korumaların mevcut olduğundan emin olmamız gerekiyor ve bugün bazı durumlarda gerçekten yok.”


Başkan bu durumun blokzinciri teknolojisinin temelini oluşturan yegane kaynaklardan biri olduğunu biliyor mu bilmiyor mu bilinmez ama önümüzdeki süreçte Kripto Dijital Dolar artacaktır. CDBC’lerin genel çerçevesinin nasıl oluşturulmasının gerektiği ise önümüzdeki süreçte hala tartışılan anlamsız konulardan biri olacaktır. Çünkü merkezsiz teknoloji daha şeffaf ve daha öngörülebilir yasaları içerisinde zaten barındırıyor. Bu özellikleri benimsemek ise Merkez Bankaları nezdinde zaman alacağa benziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz