Almanya Maliye Bakanı, dijital euro‘nun hayata geçmesinin ödemeler üzerinde bir çok kolaylıklar yaratacağına inanıyor. Covid-19 dolayısıyla dijital ödemelere olan talep arttı. Merkez bankaları makalelerinde dijital euronun hızlandırılması gerektiğine vurgu yapan bakan bu boşluğun bir an önce doldurulmasını istiyor.

İlerleyen süreçte dijital euro araştırmalarının hızlanmasıyla ve hayata geçmesi ile birlikte yaygınlaşmasına inanan maliye bakanı tüm taraflara çağrıda bulundu. Avrupa’da gelecekteki ödeme alışkanlıkları ile ilgili çevrimiçi konferansta konuşurken “Dijital euro konusunda çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Beklememiz ve görmemiz gereken bir şey değil. Artık dijital bir euro ile bir şeyler yapmamız gerektiğine her an karar verebilmeliyiz. ” açıklamalarını yaptı.

CDBC’lerin ihracı merkez bankaları arasındaki yarışları tetikledi. Çin merkez bankası ödemeleri dijital kripto paralar ile yapmak için pilot çalışmalarını çoktan başlattı. Genişletilerek sürdürülecek olan bu ödemeler ağı ilerleyen süreçte tüm dünyada kullanılabilir bir noktaya şüphesiz gelecektir.

Uluslararası ödemelerde oldukça kolay bir şekilde yapılabilecek bu ödemeler internetin olmadığı zamanlarda dahi birbirleriyle etkileşim halindeyken kullanılabilecektir.

CDBC çalışmalarına ”uzak bir tutum” sergileyen rusya bir yandan da çalışmalarını sürdürüyor. Araştırmalarına devam eden ve dijital ödemelerde acele edilmemesi gerektiğine inanan kurum CDBC’lere her zaman kapısını açık bırakıyor.

Almanya maliye bakanı ise dijital ödemelerin artacağına inanıyor. İnsanlar tarafından kolaylıkla benimsenen bu dijital ödemeler artık fiziki para kullanımını azaltacak ve hatta bitirecektir.

Pandemi ortasında temassız ödemelere olan artan talep dijital kripto paralara kayabilir. Yasal çerçevelerin oluşturulması ile ilgilenen merkez bankaları, IMF tarafından da uyarılmıştı. IMF ise güçlü yasal çerçeveler oluşturulmadan hayata geçirilen CDBC projeleri merkez bankalarının itibarlarına ve güvenilirliklerine zarar vereceğine inananlardan.

CDBC’ler merkez bankaları tarafından desteklenen, merkezi, dünyadaki varlıklar tarafından desteklenen dijital kripto paralardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz