Kripto para sektöründe Bitcoin ve Ethereum harici kripto paralara alternatif kripto paralar yani ”altcoin” tabiri kullanılmaktadır. Altcoinler piyasada genellikle kendi ağı bulunmayan kripto paralardır. Bunun yanında kendi ağlarında kurulan kendi ağına sahip alternatif kripto paralar dabulunmaktadır fakat bu kriptolar altcoin piyasası içerisinde %1’lik bir dilime sahiplerdir.

Altcoinlerin hayata dair getirdiği çözümler;

Altcoinler bir çok iş modeline sahip piyasadaki bir çok soruna karşı çözüm geliştirmiş belirli bir algoritmaya dayalı, bir parasal değere sahip coinler bütünüdür. Kişiler arası merkezsiz ödeme yöntemi olmalarının yanında insanlara kripto para piyasasında veya reel sektörde çözümler sunan bu projeler genellikle işleri kolaylaştırmaya odaklanmış projelerdir.

Kripto para sektöründe bir çok alana dair çözümler vardır. Altcoinlerin ağırlıklı olarak
finans sektörüne dair çözümleri vardır. Merkezsiz finans çözümleri ise borç alma -borç verme, merkezsiz borsa alım satım platformları üzerinde ağırlık kazanmıştır. Fakat finans sektörü dışında reklam, pazarlama, tedarik zinciri, sağlık, veri piyasası, eğitim, koleksiyon piyasası enerji, emlak, yazılım, spor, vr teknolojisi gibi akla gelebilecek bir çok sektör üzerine çözümler üretmişlerdir.

Üretilen bu çözümler üzerinde kripto paralarını geliştiren projeler, kripto paralarını platform üzerinde alım – satım, promosyon, kar dağıtma gibi faaliyetlerle çekici kılmışlardır.
Kripto paralar her zaman bir metalaşma problemi ile karşılaşmaktadırlar. Sadece alım – satım için kullanılan kripto paralar sahiplerine bir değer yaratmadıkları için sadece spekülatif bir araç halinde kalmaktadırlar.

Fakat bunun yanında bir avantajlı olan altcoinler ise gerek proje üzerinde gerekse hayatımıza dair faydaları olmasından dolayı tercih edilmektedirler. Bu faydaları sıralamak gerekirse: Kar payıpromosyon ve platform üzerinde çeşitli kullanım alanları olarak sıralanmıştır

2020 temmuz itibariyle piyasada aktif işlem gören 8200 altcoin bulunmaktadır. Buz dağının görünen kısmı bu olsa da piyasada işlem görmeyen ve geliştirmeye çalışılan on binlerce altcoin bulunmaktadır.

Altcoin piyasası Bitcoin ve Ethereum gibi büyük coinlere karşı daha risklidirler. Kısa, orta ve uzun vadeli yatırım yaparken normalden daha fazla kazanç sağlayacağı ve kaybettireceği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz