Amerika’da kripto para toplayan teröristlere darbe!

Milyonlarca dolar ve 300 kripto para hesabına el koyan ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) bu zamana kadar yapılan en büyük çapta operasyonu da duyurmuş oldu.

ABD Adalet Bakanlığı Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, Hamas örgütü , Irak İslam Devleti, IŞID ve El kaide örgütünü de  içeren “ internet destekli üç terör finans kampanyasını” araştırdığını ve bunları imha ettiğini de duyurdu.

Perşembe günü yayınlanan yasal belgeler, ABD Adalet Bakanlığı’nın El Kaide tarafından terörizmi finanse etmek için kullanıldığını iddia ettiği 155 adresten Bitcoin ele geçirmek için uğraştını ve Hamas için kripto transferlerini kolaylaştırdığı iddia edilen iki kişiyi de tutukladığını gösteriyor.

Telegram kanalları üzerinden başlatılan bu kampanyalar şikayet üzerine incelenmiş takip edilmiş ve sonunda ele geçirilmiştir.

155 adrese ve bu örgütlere dair kanıtlar ise 24 sayfalık yazı ile duyurulmuştur.

El kaide ve bu terör örgütleriyle bağlantılı terörist grupları, Sosyal medya platformlarını ve Telegram platformlarını kullanarak bir BTC kara para aklama ağı işletiyorlar.  Bu terörist gruplarına üye olan insanlar ise insanlardan para isterlerken bir vakıf olarak hareket ettiklerini söylerek insanları kandırıyorlar.

Bu araştırmaya ise 2019 yılında Nisan ayında gelen bir şikayet üzerine başlanıyor. “Tawheed & Jihad Media” adlı telegram grubundan insanlardan para isteyen bu gruplar Bitcoin’in işlem geçmişleri incelenerek 155 farklı kripto para adresiyle bağlantılı kişi veya organizasyona ulaşan Bakanlık bu cüzdanlara ABD tarafından el konulabileceğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, terörizmi finanse eden grup veya kişilerin  yabancı ülkelerde dahi olsa mülkelerine el koyabileceğinden muhtemelen bu hesaplarla ve telegram kanallarıyla ilişkilendirilen hesaplara el konulabilecektir.

Başka bir tutuklama emrinde ise terörist örgütleri mensuplarının Bitcoin, Ethereum, XRP ve EOS hesaplarının incelenmesi sonucu kripto paralarının nasıl ve nerelerde saklandığı detaylı bir şekilde analiz edilmiş ve mahkemelere sunulmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz