Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Ant Group’un kurucusu ve Çin’in en zengin ikinci adamı Jack Ma’nın ülkenin inovasyonu engelleyen finansal düzenlemesi ve bankacılık sistemine karşı yaptığı açıklamanın ardından, dünyanın en büyük halka arzını durdurma kararını şahsen verdi.

Ant Group kurucusu Ma , 24 Ekim’de Çin Finansal Kırk Forumu (CF40) ve üye kuruluşlar tarafından düzenlenen “İkinci Bund Finans Zirvesi” nde konuştu. Yaptığı açıklamalar ile Xi Jinping’in tepkisi çekmiştir.

Yatırımcılar Dünya üzerinde en büyük IPO olmasını beklerken bu arzın durdurulması ile regülasyonların artacağını da düşünüyor. Yoksa bunun sadece Jack Ma’nın yaptığı açıklamaya istinaden mi yapıldığı ise hala belirsizliğini koruyor.

Jack Ma yaptığı konuşmada ”Apple telefonları nasıl yeniden tanımladıysa günün birinde kripto paraları da öyle tanımlayacaktır” dedi. Aynı zamanda kripto paralar ve dijital dönüşüm hakkında konuşan Ma reformların acil bir şekilde yapılması gerektiğinden bahsetti.

Jack Ma’nın Çin’de bir çok üst düzey yöneticilerle görüşüp ve dijital bir arz gerçekleştirmesi ülkede kripto paraların daha çok benimsenmesini sağlayabilir. Bir çok yenilik getirmeyi planlayan Ant Group’un ilerleyen süreçte regülasyonlarla ilgili Çin Devleti ile yapacağı görüşmeler ve çalışmalar ise merak konusu.

Çin Halk Bankalası (PBoC), Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC), Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu ve Ant Grup görüşmesinden sadece 3 gün sonra 37 milyar dolarlık dijital halka arzı beklenen şirket ise şuan beklemede.

Çin düzenleyici Ant Grup’un iş modellerinin yoksulluğu artıracağını ve gelir düzeyini daha çok bozacağını düşünüyor. Koronavirüs ile birlikte artan yoksulluk ve aranan çözümler gittikçe artmaktadır. Kripto paraların içerisinde bulundurduğu yeni nesil iş modellerinin incelenmesi ve bunların düzenleyicilerin dikkatini çekmesi ise olumlu bir durum gibi gözüküyor. İlerleyen süreçte yeni nesil iş modellerinin hayata geçeceğinden ve buna öncülük yapabilecek bir çok şirketin bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz