Avalanche ağı, merkeziyetsiz finansın interneti olmayı amaçlamaktadır. Amaçları birlikte çalışabilir blokzincirler inşa ederek ve merkezsiz finansal uygulamaları ağına çekerek, Ethereum ağındaki işlem ücretlerinden çok daha düşük maliyetli bir yapı sunmakta kararlı gözükmektedir.

AVAX ağı, Ethereum gibi akıllı sözleşmeleri desteklediğini iddia etmektedir. İşlemlerin 1 saniye altında gerçekleştiği bu blok zinciri ağı, ethereumun geliştirme aracı ile uyumlu çalışabiliyor. Avalanche ağı test sırasında saniyede 1000 işlemi destekleklediğini ve şu anda ise 6000 işlemi desteklediğini iddia etmektedir. İlerleyen süreçte bu işlem sayısının ise 10.000 işleme çıkarılması için de çalışmalarını sürdürmektedirler.

İşlemlerin 1 saniye altında gerçekleştiği bu ağ ilerleyen süreçte kullanıcıların benimsemesi ile gerçek performansını gösterecektir. Haliyle tam performansı ancak ve ancak o zaman belli olacak olan ağ, şimdilik ethereum ve bitcoin ağının işlem hızlarını açık ara fark ile geçmiştir.

Avalanche Ağı Özellikleri

  • Avalanche, güvenli, merkezi olmayan ve yüksek performansa ulaşan çığır açan bir fikir birliği protokolüdür 
  • Cornell Üniversitesi akademisyenleri tarafından oluşturulan bir ekip, muhattap olabileceğiniz insanlar her zaman daha iyidir.
    Avalanche, geliştiricileri ve bir çok ekosistem paydaşlarını bir araya getirmeye başardı. Merkezi olmayan ekosistem yaratmak için bir çok kripto para entegrasyonunu da duyuran ekip geniş bir ekosistem yaratmayı amaçlıyor.


    Avalanche, Visa’nın sahip olduğu işlem hızına ve sayısına ulaşmak için çalışmaktadır. Yüksek hızlı akıllı sözleşme ağı olmak isteyen ekip bunun için oldukça çaba sarf etmektedir. Aynı zamanda avalanche ağındaki NFTs (eşşiz ve değiştirilemez kripto paralar) alabilir, satabilir ve saklayabilirsiniz.

AVAX Kripto Parası Ne İşe Yarar?

AVAX kripto parası, avalanche ağının işlevlerinden yararlanabilmenizi sağlayan bir kripto paradır. AVAX kripto paraları sınırlı sayıda üretilmiştir. Toplamda 720 milyon AVAX olacaktır. 360 milyonu ana ağda koğuşlandırılacaktır.

AVAX aynı zamanda Avalanche ağında temel hesap birimi olarak hizmet eder, temel güvenlik garantileri sağlar, operasyonlar için ödeme yapar ve geniş bir yardımcı hizmet paketi sunmaktadır.

AVAX Staking Nedir? Şartları Nelerdir?

Stake etme işlemi, bir ödül karşılığında ağın güvenliğini sağlamaktır. Bu işlemi yaparken sahip olduğunuz AVAX coin‘leri ağda kilitlemeniz gerekmektedir. Merkezi olmayan bu ağda işlemleri onaylayan AVAX tokenları karşılığında yine AVAX ile ödül alırsınız.

Prof-of-stake algoritmasına sahip bu kripto parayı stake etmek ise teknik bilgiler gerektirmektedir. İlerleyen süreçte sizin yerinize güvenli bir şekilde belirli bir komisyon alarak kripto paranızı yatırıp madencilik ödülü elde edebileceğiniz platform elbette ki olacaktır.

Avalanche resmi sitesinde staking bilgileri ise şu şekildedir:

Bir doğrulayıcının yatırması gereken minimum miktar 2.000 AVAX’tır
Bir delege edenin yetki vermesi gereken minimum miktar 25 AVAX’tır
Doğrulama için minimum para yatırma süresi 2 haftadır.
Doğrulama için maksimum para yatırma süresi 1 yıldır.
Delegasyon için minimum para yatırma süresi 2 haftadır.
Delegasyon için bir kişinin fon yatırabileceği maksimum süre 1 yıldır.

Minimum delegasyon ücreti oranı% 2’dir. Bir doğrulayıcının maksimum ağırlığı (kendi hissesi + kendilerine devredilen hissesi) minimum 3e6 AVAX ve doğrulayıcının koyduğu miktarın 5 katıdır. Örneğin, bir doğrulayıcı olmak için 2.000 AVAX yatırdıysanız, düğüm toplamınıza yalnızca 8000 AVAX delege edilebilir (delege eden başına değil)
Bir ödül almak için bir doğrulayıcının doğru ve çevrimiçi olması gereken sürenin minimum yüzdesi% 60’tır

Avalanche (AVAX Coin) Yorum ve Analiz:

Avalanche ağı işlem hızları ile bir adım öne çıksa da henüz yolun çok daha başındadır. Akıllı sözleşmelere sahip olan kripto paralar genellikle benimsenme sorunu ile karşı karşıyadır. Şu anda Ethereum akıllı sözleşmeleri, piyasada hakim olan, kullanışlı ve işlevi bol olan akıllı sözleşmedir. Neo, Waves, Tronx gibi akıllı sözleşmeler ise piyasaya tam olarak sirayet edememiş ve merkezi olmayan uygulamaların “merkezi” olmayı başaramamıştır.

Avalanche ağı kullanışlı projeleri kendilerine çekmeyi amaçlamaktadır. Radarlarında bulunan projeler ise merkezsiz finans (DeFi), stablecoins, borç alma ve borç verme piyasalarıdır.

Avalanche (AVAX) Fiyatı
ise halka arzdan itibaren artış göstermiştir. Halka arz fiyatı ise çeşitli şartları beraberinde taşıması ile birlikte 0.35 dolar ile 0.80 dolar arasında değişiklik göstermiştir. Bir çok şirketten yatırım alan kripto para projesinin özel satış fiyatı ise bilinmemektedir.

Huobi, Binance, Okex, Bitfinex gibi büyük borsalarda listelenen bu kripto parayı, bir çok kripto para borsasından alıp satabilmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz