Avustralya Merkez Bankası, CBDC’yi Araştırmak için ConsenSys Ethereum Blockchain Şirketini ve Diğer Ortakları seçti.

2 Kasım’da Avustralya Merkez Bankası, CBDC’nin olası etkilerini ve kullanımını incelemek için National Australia Bank, Commonwealth Bank ve ConsenSys Ethereum yazılım şirketi ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Böyle bir anlaşma, Avustralya Merkez Bankası’nın State-Back Digital Para Birimi üzerinden yürüttüğü devam eden araştırmanın bir parçası olarak hayata geçmiş bulunmaktadır.

Proje, tüccarların ve yatırımcıların bir Ethereum blockchain ağında tokenize edilmiş varlıkların yerleşimi, finansmanı ve geri ödemesi için kullanabilecekleri bir CBDC’nin başlatılması için bir POC (kavram kanıtı) geliştirilmesine odaklanıyor. POC, atomik işlemlerin ve teslimat / ödeme anlaşmalarının blok zinciri ağı üzerindeki etkilerinin (faydaları ve riskleri) ve bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi ve diğer tokenize finansal varlıkların diğer önemli otomasyon ve programlanabilirlik özelliklerinin araştırılması için kullanılacaktır.

Merkez Bankası, araştırma projesinin 2020 sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor. Taraflar, gelecek yılın ilk yarısında proje ve temel bulgular hakkında bir rapor yayınlayacak.

Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Michele Bullock şunları söyledi: “Bu proje ile, toptan finans piyasası işlemlerinde verimlilik, risk yönetimi ve yenilik için bir CBDC’nin etkilerini keşfetmeyi amaçlıyoruz. Bu pazarlarda bir CBDC kullanımı durumu açık bir soru olmaya devam ederken, Avustralya ödeme sisteminde toptan bir CBDC için gelecekte bir rol olup olmadığını araştırmak için endüstri ortaklarıyla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz. “

Avustralya Merkez Bankası, CBDC’ler üzerinde deneyler yapan ve artan Merkez Bankaları arasına katılan en son bankadır. 14 Ekim’de, Avustralya Merkez Bankası, perakende bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi başlatma planlarının olmadığını açıkladı. Bunun yerine, CBDC, DLT (Merkezi Olmayan Defter Teknolojisi) ve bunların kullanımı hakkında araştırmaya devam edeceğini söyledi.

Banka, özellikle finansal piyasalarla ilişkili olanlar olmak üzere, özel yerleşim ve ödeme sistemlerinde toptan dijital para biriminin kullanımına daha fazla odaklanmıştır. Avustralya Merkez Bankası’nın keşfetmeye ve yararlanmaya çalıştığı kurumsal bir dijital para biriminin bazı önemli çekici özellikleri arasında, piyasa katılımcıları arasında 24/7 anlık ödemeler, atomik işlemler veya ödemelere karşı ödemeler (fonların temizlenmesini beklemenin aksine anlık ödemeler) yer alır. ) ve programlanabilir para (paranın nasıl transfer edileceğine veya harcanacağına ilişkin koşullar ekleme yeteneği).

ABD Federal Rezervi, CBDC’nin çıkarılmasını belirlemek için hala karar verme aşamasındayken, Çin, DCEP (Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme) projesine yakınlaşıyor. Bahamalar ve Kamboçya, CBDC’lerini çoktan başlattı. Türkiye’de ise uzun vadeli projeksiyonlarda Merkez Bankası destekli kripto paraların geliştirileceği belirtilse de şu sıralar Merkez Bankası sessiz kalmayı sürdürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz