Base prokolü tüm kripto para piyasasının değerine sabitlenmiş sentetik bir varlıktır. Base protokolü sadece bir kripto paranın üzerinden kazanç sağlamak yerine tüm kripto para piyasasının değeri üzerine kurulmuştur.

SP500, Nasdaq, BIST100 gibi endeks değerlerinin fiyatlarından kazanç sağlamak yerine kripto para piyasasının toplam değeri üzerinden fiyat artış kazancı elde etmek isteyenler bu tokeni tercih etmektedirler.

Örnek vermek gerekirse:

Kripto para piyasası değeri toplam 570 milyar dolar ise; BASE coin değeri 0.57 dolar olacaktır.
Kripto para piyasası değeri 1 trilyon dolar ise; BASE coin 1 dolar olacaktır.

Bu sistemin nasıl çalıştığının anlatmadan önce, sentetik varlıkların işleyişine dair bilgi vermek istiyoruz sizlere. Sentetik varlık, özellikleri başka bir varlıkla aynı etkiye ve değere sahip olan bir varlıktır. BASE kripto para piyasasının değerine göre hareket eder dolayısı ile bir kripto para ile yatırım yapma riskinden korur.

BASE, olası fiyat dengesine ulaşmak için reBASE yöntemi ile arzını sürekli olarak azaltır ve yükseltir. BASE’nin her zaman geleceği değer kripto para piyasasının trilyonda biri kadardır. Eğer bu denge bozulur ise token arzı değiştirilerek bu denge sağlanır.

Toplam tedariği yani arzı değiştirme işlemine geri ödemeler işlemini veren base protokolü, rebase işlemlerini otomatik olarak geliştirir.

Kripto para piyasasında işlem yapmayı bilmeyen ve kripto paraların tümüne yatırım yapmak isteyen yatırımcıların tercih edebileceği bu protokol, kurumsal yatırımcı ve bireysel yatırımcıların tercihi olabilir.

Base protokolü, ethereum altyapısı üzerine inşa edilmiştir. Fiyat doğrulukları için Chainlink gibi büyük bir projeyi kullanırlar. Bu proje ise merkezsiz borsa olan Uniswap üzerinde başlatılmıştır.

6 YORUMLAR

  1. merhaba, pek anlayamadım. şimdi 18K tokenim vardı gece yarısından sonra baktım 2k silinmiş. token arzı sürekli değişiyor. internet sitelerinden anladığım kadarıyla token fiyatı .toplam market kapasitesinin altında kapanırsa token siliyor üzerinde kapatırsa token ekliyor. doğru mu? doğruysa bu çok saçma olmuş gerçekten 🙂 çünkü token sürekli değer kaybederse bir gün bütün tokenlerim silinebilir?

  2. 2500 kadar coinim vardı 1 hafta da yarıya düştü
    Coin sayım düşüyor fakat fiyat olarak base de artış gözüküyor % 40 zarardaym bu durum nasıl lehime döner yada bu kadar zarardan çıkıp daha fazlasını riske atmamam mı gerek !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz