Basic Attention Token, hem kullanıcıları hem de reklam verenleri ödüllendirmeyi amaçlayan bir Ethereum (ERC-20) token’ıdır. Kullanıcılar reklamları izler ve buna göre ödeme alırken, içerik oluşturucular ne kadar kullanıcı ilgisini çektikleri için ödüllendirilir. BAT, bazen ” dikkat ekonomisi ” olarak adlandırılan şey de dikkatten para kazanmanın bir yoludur.

BAT’ın ödül özelliği yalnızca gizlilik odaklı Brave Web tarayıcısında mevcuttur. Brave, üçüncü taraf reklamları ve izleyicileri varsayılan olarak engeller ve ayrıca Tor ile yerel entegrasyona sahiptir . BAT ayrıca Brave’de reklam alanı satın almak ve içerik oluşturuculara bahşiş vermek için de kullanılır.

BAT ticareti yapmak için Brave’e ihtiyacınız olmasa da, Brave kullanıyorsanız jetonun gücü açığa çıkar. Öyle bile olsa, sadece takas etmek veya elinde tutmak istiyorsanız, bunu Binance borsası üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Basic Attention Token (BAT) nasıl çalışır?

Brave tarayıcısını indirdikten sonra, kullanıcılar Brave Rewards’ı seçebilirler. Tarayıcıyı kullanarak BAT’ı bu şekilde kazanabilirler.

Brave’e göz atarak ve reklamları görüntüleyerek işlem hacmi kazandırılmaktadır.. İçerik oluşturucular, içeriklerinin çektiği ilgiye göre ödüllendirilir. Kullanıcılar ayrıca BAT’ı sevdikleri içerik oluşturuculara da önerebilir. Reklamverenler ayrıca, kullanıcıların ekran alanının bir bölümü için BAT harcayabilir.

Brave Rewards aracılığıyla BAT transferleri Uphold platformu kullanılarak yapılır. Bu aynı zamanda Uphold’un transferlerin gaz maliyetini karşıladığı anlamına gelir. Varsayılan olarak, Cesur Ödülleri etkinleştirmek ve kullanmak için kimlik doğrulaması gerekmemektedir. Ancak, kazancınızı çekmek veya platforma 1000$ ‘dan fazla para yatırmak istiyorsanız, KYC bilgilerini sağlamanız gerekir.

Basic Attention Token (BAT) neden önemlidir?

Basic Attention Token (BAT), çevrimiçi reklamcılığın masaüstünden mobile geçişte çözemediği sorunları çözmek için tasarlanmıştır. Web siteleri artık mobil cihazlarda iyi gösterilecek şekilde tasarlanırken, aynı şey reklam sunucuları için her zaman söylenemez ve bu da göz atma deneyimini önemli ölçüde yavaşlatabilir.

BAT, 2018’de reklamların mobil kullanıcılara aylık 23 dolara kadar veri maliyeti olduğunu ve mobil pillerinin %21’ini çiğnediğini hesapladı. Ek olarak, reklamlar çoğu kişi için hoş olmayan bir dikkat dağıtıcı olabilir ve genellikle gizlilik ihlallerine neden olmaktadırlar.

Öte yandan, geleneksel yayıncılar da mevcut haliyle tarayıcının reklamcılık manzarası nedeniyle reklam gelirlerini kaybediyor. Brave, dahil olan tüm taraflar için daha faydalı olan yeni bir sistem sunmayı hedefliyor.

Basic Attention Token (BAT) kullanım örnekleri

Reklamverenler, USD yerine BAT kullanarak Brave’de reklam alanı satın alabilirler. Google, Facebook veya diğer reklam platformlarına çok benzer şekilde, görüntülemeler, tıklamalar, dönüşümler ve diğerleri gibi ölçümleri görüntüleyebilirler.

Diğer bir önemli kullanım durumu, meta verilerle ilgilidir. Meta verilerin son derece değerli bilgiler olduğu bir sır değil. Ancak, verileri oluşturan kullanıcılar genellikle karşılığında hiçbir şey almazlar. Brave ve BAT, özel meta verilerini sağlamak için kullanıcılara geri vermeyi amaçlamaktadır.

Kendi web siteleri, yayınları, YouTube kanalları veya Twitch hesapları olan kişiler veya kuruluşlar içerik oluşturucu olarak kaydolabilir. Bunu yaparlarsa, kullanıcılar kendilerine en fazla değeri getirdiklerini düşünürlerse BAT’a bahşiş verebilirler. Bu tür bir model, Web’deki en yararlı içeriği ödüllendirmek için daha uygun bir alan yaratabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz