Birleşik Arap Emirlikleri kara para aklama eksik faturalandırma ve dolandırıcılık gibi ekonomik suçları engellemek için BAE Trade Connect adlı blok zinciri etkin bir ticaret finansmanı başlattı.

Amaçları ticaret finansmanı alanını yenilemek.

Telekom devi Etisalat ,blockchain destekli platformu başlatmak için First Abu Dhabi Bank gibi önde gelen yedi yerel bankadan oluşan bir konsorsiyum ile güçlerini birleştirdi.Bu birleşmeye daha fazla bankanında kayıt olması bekleniyor.

Kurulan bu kuruluşun sahtekarlık tespitini artırmayı amaçlanmaktadır.Blockchain tabanlı sistemin gerçekleştirilmesi altı aylık denemelerde dahil olmak üzere iki yıl sürdü.BAE Merkez bankasının fintech bölümü projeyi denetlemekle görevli yönlendirme komitesinin bir parçasıydı.

Platform, esas olarak ticaret finansmanı alanında sahtekarlık tespitine giriyor, ancak destekçiler, ticarete dayalı kara para aklama veya yaptırımları bozma işlemine dönüşmesini bekliyorlar.

BAE, blockchain ve kripto sektörüne desteğini göstermeye devam ediyor. Örneğin, Dubai Çoklu Emtia Merkezi (DMCC) Serbest Bölgesi ile Menkul Kıymetler ve Emtia Kurumu (SCA) arasındaki bir mutabakat anlaşmasının (MoU) ardından, kripto şirketlerine geçen ay DMCC’de çalışma özgürlüğü verildi.

Bu yaptıkları anlaşma ile önde gelen blockchain ve kriptografik teknolojileri Dubai’ye getirilerek bu sektörde büyümeyi ve gelişmeyi amaçlamaktadır.

Ağustos 2020’de DMCC, milyonlarca Hintli kırsal çiftçiyi BAE gıda sektörüne bağlamak için Agriota E-Marketplace adlı blok zinciri tabanlı bir tarımsal emtia ticareti ve tedarik platformu kurdu.

Tedarik platformun amacı aracıları ortadan kaldırarak pazara zamanında erişim sağlamak ve blockchain destekli çözümler kullanarak çiftçilere rekabet üstünlüğü sağlamayı amaçlamaktadır.

Önceki İçerikJP Morgan Kulüplerin Kripto Parasını Çıkarır Mı?
Sonraki İçerikFacebook’un Novi Stabilcoin’i 2021 Sonunda Piyasaya Sürülebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz