Çin dijital yuan işlemleri gittikçe daha fazla kullanıcıya ulaşmaya başladı ve işlemler gittikçe artan bir oranda devam etmektedir.

Çin Merkez Bankası valisi ülkenin devam eden dijital para birimi pilotu hakkında daha fazla ayrıntı verdi. Çin Halk bankası yöneticisi Yi Gang, dijital yuan pilot projesinde 2 milyar yuan işlem hacmi olduğunu belirtti. Bloomberg’in bildirisine göre Hong Kong Fintech haftasında son konuşmayı yapan yetkili piyasadaki soru işaretlerini böylelikle gidermiş oldu.

Yi’nin konuşmasına göre şu zamana kadar pilot projenin ilerleyişi oldukça iyi bir durumda. Sorunsuz bir şekilde ilerleyen pilot proje hem kullanıcıların hem de bankanın beklentilerini karşılamış görünüyor.

Yi, koronavirüs salgını sırasında dijital ve temassız ödeme yöntemlerine olan talebin artması, merkez bankaları için kullanıcı güvenliğini rahatlıkla dengelemeye çalışırken büyük zorluklarla boğuşurken yeni teknolojilerinde kapısını araladı.

Fintech şirketlerinin bankalara göre daha avantajlı bir durumda olduğunu belirten yetkili dijital yuan ile ilgili açıklamalarını devam ettirdi.

PBoC tarafından uygulamaya konulacak dijital yuan için Nisan 2020’de ilk pilot çalışmasını hayata geçirerek şirketlerle buluşturmuştu. İlk denemelerin dört büyük şehirde yapıldığını paylaşan yetkili uygulama alanının genişletildiği ve 9 şehire yayıldığını da belirtti.

Ekim ayında yapılan açıklamaya göre Ağustos ayına kadar yapılan işlemler 160 milyon doları bulmuştu. Gittikçe artan hacim ve şirketlerin benimsemesi ile birlikte artan dijiital yuan talebinden memnun görünüyorlar.

Büyük teknoloji şirketleri olası dijital yuan lansmanı için hazırlıklara başladı. Teknoloji şirketleri dijital yuanı ”nasıl ekosistemimize entegre edebiliriz” in yollarını ararken Huawei’den bir açıklama geldi. Huawei yakın zamanda yaptığı açıklama ile birlikte dijital yuan cüzdanları telefonlarlarına entegre edeceklerini açıkladılar. Üstelik çevrimdışı iken bile kolaylıkla işlem yapabilcekleri bu cüzdanlar gayet güvenilir olacaklar.

Önceki İçerikCDBC Araştırmaları Koronavirüs ve Libra ile Birlikte Hızlandı
Sonraki İçerikSEC Kripto Para Toplayabilme Limitlerini Artırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz