Coinbase CEO’su Brian Armstrong, görevden ayrılan Trump yönetiminin gizliliği ihlal eden ve veri toplama gereksinimi bulunan ABD tüccarlarına büyük bir kripto cüzdan düzenlemesi sunacağı bilgisini verdi.

Önde gelen bir kripto borsası olan Coinbase’in Ceo’su Brian Armstrong Trump yönetiminin Hazine Bakanlığının kripto para ile ilgili alabileceği düzenlemeler için, kripto para ile ilgilenenleri çarşamba gecesi Twitter hesabı üzerinden uyarıcı niteliği taşıyan paylaşımlarda bulundu.

Coinbase CEO’su, ABD Hazine Müsteşarı ve Sekreteri Mnuchin’in görev süresi bitmeden önce kişi özel şifreli olarak varlığını sürdüren kripto para cüzdanlarına yönelik düzenleme getirebileceğini düşündüren haberler aldığını ve bu durumun olumsuz etkiler yaratabileceğinden kaygı duyduğunu ifade etti.

Kripto para cüzdanlarının ”kendi kontrolünde olma” özelliğini hiçe sayacak olan bu düzenleme, kişinin kendi kripto cüzdanlarına olan hakimiyetinin zararı uğrayacağı anlamına gelebilir.

Armstrong, bu olası düzenleme ile, Coinbase gibi finans kurumlarının, kişilerin kendi hakimiyetinde olduğu kripto cüzdanları üzerinde bir para çekme işlemi gerçekleştirilmeden önce söz konusu taraf hakkında kişisel verilerin toplaması gerekliliğinden bahsetti.

Armstrong, bahsi geçen bu düzenlemenin kişisel verileri gözünde bulundurarak, iyi fikir gibi düşünülse de uygulama alanında iyi bir fikir olmadığını belirtti.

Değerlendirme: Finansal özgürlük bağlamında yapılan eleştiriler çok doğru ve gereklidir. Kişiler kendi cüzdanlarına sahip olabilirler. Bunun için hiç bir aracı kuruma gerek duymadan kendi paralarını yönetebilirler. Trump yönetimi gider ayak bu alanda düzenlemeler yapmaya çalışsa da muhtemelen bu düzenlemeler sonuçsuz kalacaktır. Çünkü ABD vatandaşlarının kripto para bulundurabilme alma ve satmalarına izin veren hazine bakanlığı ve SEC henüz gelişmeyen bu piyasaya tekrardan müdahale etmek istemeyecektir.

Bu tür düzenlemeler ABD tarihinde daha önce de konulmaya çalışılmıştır fakat geri vazgeçilmiştir. Dolayısıyla bu düzenlemeler uzun vadede başarılı olamayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz