Coingecko, her ay yayınladığı kripto para piyasasına dair görünüm raporunu sizler için inceleyip genel bir perspektifte sunmaya çalıştığımız bu makale her ay yayınlanmaktadır. Bu analizde sizlere, coingecko raporları ile birlikte piyasaya dair genel bir analiz yapacağız.

Bu tabloya göre kripto paralar ilk 30 endeksi oluşturulmuştur. Ekim ayında en çok market değerine sahip 30 kripto paralar, ekim ayında %30 luk bir artış sağlamıştır. İşlem hacimleri ise %7 lik bir artış sağlamıştır. Bu işlem hacminin artmasını ise Paypal, Square, MicroStrategy ve DBS Bank yatırımcılarından kaynaklandığını tahmin edilmektedir.

Ekim 20 ile kasım 20 arasında fiyat performanslarını ölçen bu tabloda, BTC 1. sırayı almış durumda. %27.9 fiyat artışı ile en yüksek performans sergileyen bitcoini sırası ile, bitcoin cash (BCH), Chainlink, Ethereum ve XRP takip etmiştir.

Aynı zamanda Bitcoin piyasa ağırlık payı ise %67.5 olarak gerçekleşmiştir. Ethereum piyasa ağırlık payı ise %11.5 olmuştur.
Usdt (tether) ise %4.4 ile 3. sırayı almıştır.

Stablecoin piyasası ise sürekli büyümeye devam etmektedir. Son dönemde G7 ülkelerinin maliye bakanlığı düzeyinde radarına giren ve sabit değerli kripto paralar için yorum yapan bakanlar, bu piyasanın regüle edilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Toplam kripto para piyasasının yaklaşık %5 ini oluşturan stable coinler , 2 aylık performansları toplamda %36 olmuştur. 1. sırayı usdt (tether), ikinci sırayı USDC, üçüncü sırayı ise DAI almaktadır. Binance’nin sahip olduğu BUSD ise 4. sıradadır. Paxos ise yeni olmasına rağmen bir çok büyük şirket ile işbirliklerini genişleterek hızla büyümektedir.

Merkezsiz finans projelerinde ise fiyatlar düşmesine rağmen, bu tür platformlara güvenen ve platform içi yatırım yapan sayısı artmıştır. Coingecko raporunda sadece fiyat analizleri ele alınmıştır. Böylelikle yıllar itibari ile en çok kazandıran coin, merkezsiz finans çözümü olan UMA coin %2125 ile 1. olmuştur. Ardından en çok yükseliş yaşayan kripto para ise %1226 ile YFI olmuştur. REN coin ise tüm zamanlarda kazandıranlarda %824 ile 3. sırayı almıştır.

Merkezi olan borsalarda botların hacim yoğunluğundan dolayı ve işlem maliyetlerinin çok ucuz olmasından dolayı tam bir hacim saptaması ve gerçek kullanıcı hacimleri saptaması yapılamasa da merkezsiz borsalarda hacimler kullanıcılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Böylelikle merkezsiz borsalar (Dex) hacimlerine baktığımız zaman 1.sırayı %69 ağırlık ile uniswap borsası almıştır. 2.sırayı ise %23 ile Curve, 3.sırayı ise çok yeni bi borsa olan Sushiswap borsası almaktadır. Balancer borsası 4. sırada ve son olarak 5. sırayı ise KNC token sahibi olan Kyber network almaktadır.

Türev piyasalarda Bitmex yerini Binance borsasına bırakmıştır. Yılbaşında Bitmex türev piyasalar işlem hacimlerinde lider konumdaydı. Şu anda ise %39 ile binance türev piyasalarda işlem hacmiyle lider konumda. 3. sırayı ise bybit, 4. sırayı ise FTX borsası almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz