Compound (Comp coin) merkezsiz finans (DeFi) protokolü, Ethereum ağında Compound şirket tarafından kurulup daha sonra DAO (merkezsiz özerk topluluk) tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Merkezsiz bir borç alma ve borç verme hizmeti sunan bu platform kripto para piyasasında oldukça güvenilir bir konuma sahiptir.

Compound tokenleri 10.000.000 adet ile sınırlandırılmıştır. Bu platforma likidite sağlayan kullanıcılarına ödül olarak dağıtılacak bu tokenler maksimum sayısına ulaştığı zaman duracaktır. Platform üzerinde Ether, WBTC, Dai, USDT gibi kripto paraların da dahil olduğu toplam 10 tane kripto para bulunmaktadır. İlerleyen süreçte Compound yönetişim token sahipleri daha fazla varlık ekleyebilir yada çıkarabilir.

Faiz oranlarının piyasadaki arz ve talep e göre belirlendiği bu uygulamada insanlar kripto paralarını rehin bırakarak yeni bir kripto para alabiliyorlar. Kripto para faizlerinin her 15 saniyede (Ethereum ağı blok bulma saniyesi) değişmektedir. Kripto para sahiplerinin borç verdikleri miktar arttıkça eğer talep olmassa faiz oranı düşüyor. Tam tersi borç alan yatırımcı platformdaki kripto paraya talep gösterdikçe ise faiz oranları artış gösteriyor. Ekip tamamen piyasa dengesi kurmaya odaklanmış ve buna göre çözüm üretmiştir.

Compound Uygulamasında Kredi Nasıl çekilir ?

Compound üzerinde kredi çekmek oldukça basittir. Merkezi olmayan cüzdanlarınızla (Metamask, Trust wallet gibi) platforma bağlanmanızla tek tık ile işlem yapabilirsiniz. https://compound.finance/ üzerinden uygulamaya bağlandıktan sonra tek yapmanız gereken borç vereceğiniz miktarı girmek olacaktır.

Borç verdiğiniz kripto para cTokens’e dönüştürülür. Basitçe anlatmak gerekirse platforma USDT veya ETH borç vermek istiyorsunuz. Borç verdiğiniz miktar cUSDT ve cETH ye dönüştürülür. Böylelikle yatırdığınız kripto para Compound’un faizli kripto parasına dönüştürülür. Her saniye faiziniz kripto paranıza işler. İstediğiniz zaman ise cToken’i borç verdiğiniz kripto paraya dönüştürüp çekebilme imkanına kavuşursunuz. Her dakika her saniye kripto paranız faizde değerlensin ve kripto paraların spekülatif yönünden yararlanıp bir başka kripto paraya yatırım yapabilmenizi sağlar. Compound sayesinde yıllık %1 faiz verdiğiniz kredinizle başka bir enstrüman alıp satıp daha fazla kar sağlayabilirsiniz

Compound (COMP) Özellikleri ve İşlevi

Compound her dakika her saniye kolaylıkla merkezsiz cüzdanınızla ekstra hiç bir işleme gerek duymadan kripto para ile borç alabileceğiniz ve borç vereceğiniz bir platformu hayata geçirmeyi başarmıştır. Bankacılığın ağır ve hantal taraflarını, güvenli şeffaf ve tamamen otonom bir hale getiren Compound şirketi, bu uygulamayı merkezsiz topluluğa bırakarak COMP ekosistemini merkezsiz bir yapıya kavuşturmuştur. COMP merkezsiz özerk topluluklar (DAO) tarafından yönetilmeye devam etmektedir. Sahip olduğu yapı itibariyle Compound protokolünde verilecek her karar oylamayla alınır ve uygulanır.

Compound (COMP) Yorum ve Analiz

Geleneksel finans piyasalarında hız ve oylama mekanizmalarının yavaş ve maliyetli oluşuna yenilikçi çözüm getiren bu kripto para birimi ilerleyen süreçte büyük bir finansal araç olmayı planlıyor.

Likidite madenciliği ile Yönetişim kripto parasını çıkaran ve uygulamasına yaklaşık olarak 10 milyar dolar değerinde kripto para çekmeyi başaran bu uygulama diğer merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarına da örnek olmuştur.

Uyguladıkları likidite madenciliği programını Uniswap, Sushiswap, Curve, Aave gibi büyük kripto para birimleri de benimsemiştir. Bu yolla uygulamalarına milyarca dolar çeken merkezsiz finans projeleri milyarlarca dolar likiditeye sahip olmuşlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz