Cover protokolü, merkezsiz finans (DeFi) kullanıcılarının akıllı sözleşme riskine karşı sigorta sağlaması için geliştirilmiştir. Eşler arası (peer-to-peer) sigortalama işlevi gören bu protokol tamamen merkezsiz bir yapıya bürünmüştür. COVER tokenleri ise bu platformun yönetişim rollerinde, karar almanızı sağlar.

Cover protokolleri, merkezsiz kripto para piyasasının risklerinden yatırımcıları korur. Böylelikle riskleri, geleneksel piyasadaki risk düzeyine indirmeyi başarır. Kripto paralar oldukça riskli varlıklardır. Bu tür protokoller geleneksel piyasa yatırımcılarının merkezsiz finans (DeFi) piyasasına girmesini kolaylaştıracaktır.

Cover protokolü, kripto para kodlarını denetleme firması olan Peckshield tarafından denetlenmiştir.

Protokol Nasıl Çalışır?

Cover protokolünün merkezinde değiştirilebilir Cover tokenlari bulunur. Değiştirilebilir teminat tokenları, bir piyasa yapıcının yani kullanıcının akıllı sözleşme adresine kripto para yatırması ile oluşur. Yatırım her DAI token için 1 e 1 oranında 2 farklı token alır.
Bu tokenlar CLAIM ve NOCLAIM tokenlarıdır.

NOCLAIM tokenları belirlenen teminat süresi içinde bir talep ödemesinin VERİLMEMESİ durumunda yatırılan teminatı alma haklarını temsil eder.

CLAIM tokenları, talep yönetimi süreci tarafından bir talep ödemesinin verilmesi durumunda yatırılan teminatı (veya bunun bir kısmını) alma hakkını temsil eder.

Piyasa yapıcılar yani protokole likidite sağlayanlar hem CLAIM hemde NOCLAIM tokenlarını tutarak, likidite sağlayıcı ödülleri elde edebilirler. Teminat havuzlarında kalıcı kayıp çok minimum düzeyde olsa da, fiyat yükseliş ve fiyat düşüşlerinde belirli bir eğri mekanizmasına yatırım yaptığınız için çok yüksek fiyat artışlarında ve düşüşlerinde kalıcı kayıplara maruz kalabilirsiniz.

Cover Protocol (COVER) tokenları likidite madenciliği yoluyla platforma likidite sağlayanlara dağıtılmaktadır. Böylelikle COVER yönetişim kripto parası sahipleri platform üzerinde söz sahibi olmaktadır. Merkezsiz finans projelerinde riskler oldukça yüksek düzeydedir. Cover protokolü ise bu riskleri minimuma indirgemek için oluşturulmuş bir kripto paradır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz