Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesine göre; dijital euronun çıkması 5 yılı bulabilir. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, bir konferans sırasında yaptığı açıklamada, işlemlerin bu yıl başlaması halinde iki yıllık bir inceleme aşaması ve sonrasında da iki ile üç yıl arasında bir uygulamaya koyma aşaması olacağını söyledi.

Panetta, “Beş yıl uzun bir süre ancak (dijital Euro’nun) basit bir şey ve yalnızca teknik bir mesele olmadığını akılda tutmalıyız. Dijital Euro’nun piyasaya sürülmesinin kaçınılmaz olarak sadece ödemeler ve hem yerel hem de uluslararası finansal piyasalar üzerinde değil, aynı zamanda daha genel olarak tüm toplum üzerinde büyük bir etkisi olacaktır” diye konuştu.

ECB Başkanı Christine Lagarde geçen ay dijital Euro’nun dört yıl içerisinde hazır olmasını umduğunu söylemişti. Haberimizi buradan okuyabilir, Dijital Euro’nun çıkış tarihine dair bilgiler edinebilirsiniz.

Aynı zamanda yapılan araştırmaların hangi yönde olduğu ise bilinmemektedir. Merkez bankası tarafından çıkarılacak dijital euronun arkasında “merkezi bir güç” olacak mı, olmayacak mı? En çok merak edilen ve gündeme getirilmesi gereken konulardan, merkezsizlik hakkında açıklamalarda bulunmayan yönetim kurulu üyesi, ilerleyen süreçten de çok kısa demeçler vererek dijital euro üzerindeki belirsizlikleri artırdı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz