Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşlar, farklı bankalardaki hesaplar arasında para transferini 2-3 saniyede, 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecek.

Ödemeler sisteminde yenilik ve hız sağlayacak olan bu sistem pilot uygulama ile başlayacak ve kademeli bir şekilde tüm vatandaşların hizmetine sunulacak. Gönderilen fonların işlemi yaklaşık 3 saniye kadar sürmesi bekleniyor.

Bankaların ilerleyen süreçte bu süreci benimseyip ve FAST sistemine üye olduktan sonra kullanıcılarına bu hizmeti sunabileceklerdir. EFT’nin sadece mesai saatleri içinde oluşu ödemeleri geciktiriyordu. Şimdi FAST sistemi ile çok daha hızlı bir ödeme gerçekleşebilecektir.

18 Aralıkta hayata geçirilcek bu sistemde üst limit ise EFT’ye göre biraz düşük kalıyor. Küçük miktarlarla başlayacak bu sistem en son 1000TL üst limite çıkarılacaktır. Transfer ücreti ise hala netlik kazanmasa da EFT ve havale ücretlerinden düşük olacağı tahmin edilmektedir.

İlk etapda 21 banka sisteme entegrasyonu tamamlamış durumda ilerleyen süreçte diğer bankalarında bu sisteme katılması bekleniyor.

Müşteriler, para göndermek istedikleri işletme ve şahısların hesap numarası (IBAN) ve isim bilgileri yerine sisteme kayıtlı telefon numarası, TC Kimlik No veya e-posta adresine ödeme gönderebilecek.

Sistemin eski sistem ödeme sistemlerinin avantajlarını da kendi bünyesine kattığı görülmektedir. Karekod ile para gönderme bu sistemde var olacaktır.  Aynı zamanda kimlik ile işlemin mümkün olabileceği ise bankanın yaptığı açıklamada belirtilmiştir. E-posta ile ödeme ise yeni bir sistem olarak Türkiye’de uygulanacaktır.

Kimlik numarası ile işlem ise çok değerli bir yeniliktir. Kullanılan TC kimliklerine entegre olup olmayacağı ise merak edilen bir soru.

Dünya üzerinde yeni nesil ödeme sistemlerinin kabul edilmesi ve yeni sistemler geliştirilmesi kullanıcıların pandemi döneminde işlerini daha da kolaylaştırıyor. Koronavirüs etkilerinin sınırlandırılması amacıyla dijitalleşmek ise Dünya’da yeni bir trend haline geliyor.

Önceki İçerikKripto Para ve Bitcoin Arbitrajı Nedir? Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikAnt Grup’un 37 Milyarlık Arzını Xi Jinping Durdurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz