Elrond ağı, merkezi olmayan dağıtılmış uygulamalar, kurumsal şirketlere yönelik çözümler, yeni internet ekonomisi için hızlı, güvenli blok zinciri platformudur. Web 3.0 için ölçeklenebilirlik konusunda da geliştirme yapan kripto para ekibi oldukça geniş uygulama alanlarına sahiptir.

Blockchain projelerinde ölçeklenebilirlik büyük bir sorun teşkil etmektedir. Elrond bu sorunu çözmüş ve kullanıcı deneyimlerini oldukça ileriye taşımıştır. Hemen her yerde erişim sağlayabileceğiniz dijital bir ekonomi yaratma peşinde olan bu proje maliyetleri de düşürerek, verimlilik adına büyük katkılarda bulunmuştur.

Elrond kripto parası yeni bir algoritma geliştirmeyi başarmıştır. POW algoritmasının ağır oluşu ve POS algoritmasının güvensizliği kripto para sektöründe tartışılırken yeni çözümü oldukça hızlı ve güvenlidir. Secure Proof-of-Stake (SPOS) algoritmasını geliştiren ve kullanan bu platformun madenciliği ise oldukça kolaydır.

Elrond(EGOLD) Madenciliği (Elrond (EGOLD) Staking)

EGOLD sahipleri akıllı sözleşmelerin güvenli yapısını kullanarak, ağın güvenliğini garanti altına alırlar. Ağın güvenliğini garanti altına almaları ile beraber ödüller kazanabilirler. Bu ödüller faiz getirisi ile aynıdır. Yıllık %36 faiz kazancı sağlayan bu yapıya dahil olmak ise oldukça basittir.

Minimum 10 EGOLD ile kripto para madenciliğine başlayabilirsiniz. Bunun için sahip olmanız gereken ise sadece bir cüzdan. Cüzdanınızla ağın güvenliğini sağlamak ve kripto para ödülü kazanmak için yatırım yapabilirsiniz. Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi yüksek işlem gücüne sahip cihazlara gerek olmadığını ise belirtmek gerekmektedir.

Elrond madenciliğine katılanlara toplamda haftalık 5.000 Egold dağıtılmaktadır. Bu yüzden getirileriniz madencilik yapan insanların sayısına ve sahip olduğu kripto para sayısına göre değişmektedir.

Elrond Ekosistemi

Elrond ekosistemi 100’den fazla borsa ve uygulama ile entegre olmuştur. Binance, Bitmax, Liquid, Bithumb, Bitfinex, Crypto.com, Okex gibi kripto para borsalarına entegre olmuştur.

Merkezsiz Finans (DeFi) entegrasyonlarını gerçekleşen elrond ağı oldukça geniştir. Orion (ORN), nash, dfinance, injective protocol, stafi, meter gibi protokoller bu sektörde oldukça iyi ve güvenli prokollerdir.

Merkezsiz cüzdanlara da entegre olan bu kripto para, Metamask, Trust Wallet ve Ledger gibi kullanımı geniş cüzdanlar ile beraber çalışmaktadır.

Elrond Ağ Yapısı ve Elrond Ağ Rolleri

Elrond, shard (parçalama) sistemini kullanarak, verileri parçalayarak daha küçük bir hale getirerek depolamanın önünü açmaktadır. Kripto para hesapları, blok zinciri ve akıllı sözleşmeler ağın güvenliğinden sorumlu olan birimlerdir.

Metachain yapısı ile sorumlulukları ve işlenmiş verilerin doğrulanmasını ve sonuçlandırılmasını sağlamaktadırlar. Aynı zamanda doğrulayıcıların yani madencilerin bir kaydını da bu sayede saklayabilmektedirler.

Elrond ağını çalıştıran ve mesajları aktaran node’lar bir akıllı telefon, bilgisayar veya sunucudur.

AĞ ROLLERİ: Validator (Doğrulayıcılar), Observer (Gözlemci), Fisherman (Balıkçı)

Validator (Doğrulayıcılar): Doğrulayıcılar protokolden ve işlem ücretlerinden ödüller kazanırken, konsensus algoritmasına katılarak ağı güvenlik altına alır ve işlemleri blok zincire işlerler. Elrond ağında doğrulayıcı olmak için EGOLD’larınızı staking etmeniz yani madenciliğe katılmanız gerekmektedir. Doğrulayıcılar eğer ağı bozmak için yeltenirse kripto paralarını kaybederler.

Observer (Gözlemci): Gözlemciler, ağın okuma ve aktarma arayüzü olarak işlev görürler. Blok zincirin tüm geçmişini koruyan tüm geçmişi koruyan gözlemciler, egold tokenleri ödüllendirilmezler.

Fisherman (Balıkçı): Blokların önerildikten sonra geçerliliğini doğrulayan bir düğüm, kötü niyetli aktörlerin sıkıntılarından kaynaklanan geçersiz bloklara meydan okurlar ve hizmetlerinin karşılığında ödüllendirilirler.

Elrond (EGOLD) Yorum

Elrond bir Binance Launchpad projesidir. İlk çıktığından bu yana geliştirilmeye devam eden bu ağ, yatırımcılarına da kazandırmıştır. Web 3.0 çözümü olan ve uygulamalar için çözüm geliştiren bu kripto para platformu her gün yeni bir yenilik açıklamaktadır. Binance ve diğer kripto para borsalarında alabileceğiniz bu kripto para, tüm yatırımcılara açıktır.

Dolaşımdaki kripto para sayısı 16,929,842 milyon adet olan bu kripto paranın toplam arzı ise 20,397,843’dir. Sınırlı kripto para arzına sahip olan ve bu ağın güvenliğini ve ekosistemi önemseyen yatırımcılarına ödüller dağıtan bu yapı, önemli blockchain projelerindendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz