Eski ripple yöneticisi Stefan Thomas, Bitcoin Nedir? gibi bir video çekmiş ve bunun karşılığında 7002 BTC kazanmıştır. Fakat bu soğuk cüzdanının şifresini kaybederek Bitcoin’lerini asla ulaşılamaz bir hale getirmiş olabilir.

Alman-Amerikan programcı, daha önce dijital bir cüzdanda güvenli bir şekilde depolanan 7002 Bitcoin (BTC) olduğunu, ancak şifresini unuttuğunu açıkladı. Kripto para zulasının saklandığı sabit diskin kilidini açmak için kodu hatırlayamazsa, BTC serveti sonsuza kadar kilitlenecektir.

Thomas daha önce şifreyi güvenli bir şekilde bir kağıda kaydettiğini, ancak şifreyi kaybettiğini söyledi. IronKey sabit diskinde güvenli bir şekilde saklanan Bitcoins (BTC), Bitcoin’in mevcut piyasa fiyatı ile 240 milyon dolardan fazla bir değere sahip olacaktı.

Thomas, New York Times ile kripto para servetinin sonsuza kadar şifrelenmesinden ve içeriğin geri alınamaz hale gelmesinden önce yalnızca iki tahmini kaldığını paylaştı. Programcı, IronKey’in kullanıcılarına şifreyi unuttuğunda tahsis ettiği 10 denemeden 8’ini zaten kullandı.

Thomas’ın unutulmuş anahtarlarla ilgili talihsizliği nadir değildir. Cryptocurrency veri analitiğine göre Chainalysis, şu anda dolaşımda olan 18,5 milyon Bitcoin’in yaklaşık yüzde 20’si sonsuza kadar kayboluyor, sahiplerinin dijital anahtarı unuttuğu ve bu nedenle artık erişemediği mahsur kalmış cüzdanlarda tutuluyor.

Bitcoin ile Finansal Özgürlük

Bitcoin’e sahipseniz kendi bankanız oluyorsunuz. Fakat bunun riskleri de şifrenizi unutmak veya dijital bir ortamda şifrenizi başkalarına kaptırmak.

Bu, Bitcoin ile kendi fonlarınızı yönetme ayrıcalığının ve üçüncü taraf bir aracının kaldırılmasının da bir maliyete yol açtığını göstermektedir – bir bankacılık kurumunun normalde denetleyeceği ve hesaba katacağı, örneğin birinin şifresini kurtarmanın bir yolu gibi teknik konular Bitcoin gibi dijital varlıklarla sağlanmamaktadır.

Satoshi, Bitcoini icat ederken herkesin kendi bankasının olmasını isteğini canlandırmaktı. Satoshi bunu başarsa da, kullanıcılar ne yazık ki şifrelerini kaybederek elindeki miktarlardan da olmaktadır. Merkez bankalarının ve bankaların müdahil olamadığı bu durum insanları bir yerde çaresiz bırakmaktadır.

Önceki İçerikBTC Standard Hashrate Token (BTCST) Nedir?
Sonraki İçerikECB Başkanı Lagarde, Bitcoin’in Küresel Çapta Düzenlenmesini İstiyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz