Ethereum 2.0 güncellemesinin başlangıcı olan faz 0 hayata geçti. Ethereum 2.0 güncellemesi Vitalik Buterin’in tahminlerine göre ortala 10 yıl sürecektir. Ethereum faz 0’dan sonra faz 1 ve faz 2 geçişleri yapılacaktır. Böylelikle ethereum ağındaki işlem sayısı saniyede 10.000 düzeylerine çıkarılması amaçlanmaktadır.

Beacon zincirinde başlatılan ethereum güncellemesi başarı ile gerçekleşti. Proof of stake algoritmasına geçiş yapan ethereumda işlem maliyetleri ve hızları oldukça düşecektir. Bu algoritma ile birlikte yüksek işlem gücü olan makinaları kullanmak yerine ethereumu doğrulayıcılara yatırıp belirli bir ücret karşılığında ethereum faizi almak mümkün hale gelecektir.

Ethereum fiyatı son 8 ayda yaklaşık 7 kat artarak rekor kırdı. Tabi ki ethereum güncellemesinin de bunda oldukça payı var. Ethereum rakiplerine nazaran yüksek bir performans gösterdi.

Ethereum kripto para fiyatı lansman sırasında oldukça oynak bir hale geldi. 630 dolar seviyelerine kadar yükseldikten sonra 580 dolara kadar düştü. Yazının yazıldığı saatte ise 600 dolar civarında seyrini sürdürmektedir.

Faz 0 güncellemesi başarılı bir şekilde geçtiği için genellikle piyasa tarafından olumlu algılanmıştır. Ethereum zincirine ölçeklenebilirlik anlamında büyük bir çözüm getiren bu güncelleme blok zincirin benimsenmesine de katkısı olacaktır.

Şu anda stake (kilitlenmiş) edilen ethereum miktarı 2022’nin başına kadar kilitli kalacaktır. Diğer güncellemeye kadar kilitli olan bu miktar geri çekilemeyecektir.

Bitcoin 20.000 dolar seviyesi olan en yüksek seviyelerine çok yaklaştı. Ethereum ise en yüksek seviyelerine henüz ulaşmamıştır. Bitcoin/ethereum oranı hala düşük. 2018 yükselişinde Btc/eth oranı 0.1 seviyelerinde iken şuanda 0.3 seviyelerinde gezmektedir. Dolayısı ile ethereum yıllar itibari ile bitcoinden daha kötü bir fiyat artışı sergilemiştir.

Önceki İçerikAxie Infinity Shards (AXS Coin) Nedir? Nasıl oynanır?
Sonraki İçerikEthereum 2.0 (ETH2) Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz