Ethereum 2.0 güncellemesi için 524.288 ETH toplanması gerekiyorken güncellemeye yaklaşık 10 gün kala toplanan miktar sadece 115.000 ETH ile sınırlı kaldı.

Ethereum 2.0 güncellemesini açıklayan Vitalik Buterin, güncelleme için gerekli olan miktara katkı amacıyla 3200 ETH stake edeceğini açıklamıştı. Ethereum 2.0 güncellemesi faz 0 için toplanacak miktara ulaşılamaması halinde, bu miktara ulaşılana kadar 1 hafta ertelemeli bir şekilde toplam Ethereum hedefine ulaşılması beklenecek.

 Proof-of-stake algoritmasına geçişte bir çok zorluklar yaşandı. Buna rağmen bir takım güncellemeler ve çalışmalarla, 2019’da geçilmesi beklenen algoritmaya ancak 2021 yılının başlarında geçilecek gibi duruyor.

Etheruem ağının çökme tehlikesine karşı ”zorluk bombası” adını verdikleri bir güncelleme ile beraber Ethereum ağını rahatlatmaya yönelik hamleler yapan ekip bu sırada Ethereum 2.0 faz 0 kodlarını da yazdılar. Böylelikle hem zamandan hemde Ethereum’un işlem hızları üzerinde bir gevşeme sağlayan Ethereum geliştiricileri bir sonraki hedeflerine odaklanabildiler.

Neden Proof-of-work algoritmasını kullanırken Proof-of-stake algoritmasına geçiş yapmayı düşündükleri ise çok açık. Tabi ki işlem hızları ve Dünya’ya mal olan enerji maliyetleri. Proof-of-stake eski algoritmaya göre genel olarak geliştiriciler tarafından daha güvensiz gözükse de, Ethereum geliştiricileri en iyisini yaptıklarından emin gibi duruyor.

İşlem hızları yeni güncelleme ile birlikte çok daha fazla artacak ve saniyede 5 işlemden 1000 işleme kadar çıkabilecek. Bu da Ethereum üzerinde yapılan işlemlerin maliyetlerini oldukça düşürecektir. Aynı zamanda ölçeklenebilirlik konusunda da avantaj sağlayacak bu sistem, veri tutma maliyetlerini de aşağıya çekecektir.

 Ethereum madenciliğinde kullanılan ekran kartlarının maliyetli oluşu ve enerjiyi çok fazla tüketmesi açısından yeni algoritmaya geçiş hem Dünya için hem de Ethereum için olumlu bir adım olacaktır.

Ethereum 2.0 ın tamamen bitmesine Vitalik’e göre en az 5 ila 10 yıl var. Ethereum’a dair 10 yıllık yol haritasını paylaşan Vitalik Buterin, kripto paraların insanların hayatının içine daha fazla girdikçe, ihtiyaçların artacağını ve blok zincir teknolojisinin de bu ihtiyaçları karşılayabileceğini düşünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz