Ethereum, kurucusu Rus Vitalik Buterin tarafından Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda 2015 yılında tanıtılmış bir kripto paradır. İnsanlar tarafından altcoin olarak isimlendirilmiş olmasına rağmen Ethereum blockchain teknolojisinde en önde gelen, yeniliği amaçlayan bir sistemdir.  Vitalik Buterin’in Ethereum’u üretmesinde ki başlıca sebeplerden birisi, Bitcoin‘in ödemelerde yetersiz kalmasından kaynaklıydı. Aynı zamanda “akıllı sözleşmeler” ile piyasaya yeni girecek olan projelerin maliyetlerini de düşürmesini sağlayan Ethereum, yeni kripto para için önemli bir alt yapı oluşturmuştur.

Ethereum’un kurulması ile birlikte her bir proje ve yeni çıkan kripto paranın kendi platformuna ihtiyaç duymadan Ethereum üzerinde akıllı sözleşmeler oluşturarak piyasaya girmesi ve piyasadan fonlama yapmasının önü açıldı. Ethereum ağında yeni kripto para oluşturmak oldukça maliyetsizdir. Böylelikle insanlar projelerine ve fikirlerine maliyetsiz bir şekilde, bürokratik engellerden sıyrılarak fonlama sağlayabilmektedir.


Ethereum Fiyatı? Ethereum Ne Kadar?

Ethereum diğer alternatif kripto paralara göre daha oturmuş ve fiyatlanmış haldedir. Ethereum kaç dolar veya Ethereum ne kadar diye bir soru sorulduğunda alacağımız cevap Ethereum dolar fiyatı 1400 Amerikan Doları yani karşılığı olarak Ethereum tl fiyatı 11000 Türk Lirası olacaktır. Geçmişe baktığımızda Ethereum grafik olarak Bitcoin Grafiği’nden çok farklı bir yol izlememekte, verilere ve analizlere göre genel olarak ***1 bitcoin fiyatı arttığında, 1 ethereum fiyatı artıyor, bir bitcoin fiyatı düştüğünde ise bir ethereum fiyatı düşüyor.***

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum’da bir blok saniyeler içinde üretilirken Bitcoin için bir blok üretimi dakikalar sürüyor.
-Ethereum Blockchain sisteminde en çok kullanılan format Erc-20’dir. NFT piyasasında ise Erc-1771 formatı yaygın olarak kullanılmaktadır.
-Bitcoin arz limiti 21 Milyon ile sınırlıyken, Ethereum’da böyle bir limit yoktur.

Ethereum Nasıl Alınır ?

Ethereum fiyatı Bitcoin fiyatı’na göre daha uygun olduğu için bazı küçük yatırımcılar Ethereum satın alma fikrini de değerlendiriyor. Ethereum sanılanın aksine Türkiye’de satın alması oldukça kolay kripto paralar arasında. Ethereum satın almak için bir çok kripto para borsası‘ndan işlem yaparak alabilmeniz mümkündür. Bu borsalar merkezi veya merkezi borsalar olarak ayrılmaktadırlar.

Merkezi borsalar, Binance, Huobi, Bitfinex, Btcturk, Paribu gibi borsalardır.
Merkezsiz borsalar ise, Uniswap, Sushiswap, Bancor gibi kripto para borsalarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz