Trump yanlısı destekçilerin Capitol Hill‘e baskın düzenlediği son ayaklanmanın ardından, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Başkan’ın sosyal medya platform Facebook’tan engelleneceğini duyurdu.

Trump ve Biden’e karşı çıkan başkanlık seçimleri ışığında, büyük bir beyaz Amerikalı aktivist grubu ve Trump hayranlarından oluşan gruplar Capitol Hill’i öfkeyle kuşatma altına aldı. ABD’nin Capitol Hill’i tahrip edildi ve isyancılar Washington’u işgal ederek Trump’a desteklerini belirtirken, polis barikatları tahrip edilerek aşıldı.

Siyasi olayların ardından Twitter‘dan engellenen ve yaklaşık 10 saat önce engeli açılan Trump’a bir darbe de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den geldi. Facebook‘tan kullanıcısı kısıtlaması alan Trump alenen Mark tarafından “demokratik olarak seçilmiş bir hükümete karşı ayaklanmayı kışkırtmak” ile suçlandı.

Trump’un sürekli Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarından engellenmesi ve halkı şiddete tahrik etmesinden dolayı karşı kaldığı engellemeler ve kısıtlamaların ise sonuna gelinip gelinmeyeceği ise bilinmiyor.

Siyasetçiler “Sansür Uygulamaları” ndan Memnun Değil

Trump seçildiği zaman ABD konseyine çağırılan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Twitter CEO’su Jack Dorsey hala kararlı tavırlarını sürdürüyor.

Teknoloji devlerinin hem Trump’a karşı hem de Biden’a karşı verdikleri sansür ve kısıtlama kararları hem siyasetçilerin hem de halkın gündemine oturmuştu. Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımların bir sorumluluğu olacağı düşüncesi ise dünya genelinde genel bir kanıdır.

Blokzincir Teknolojisi Medya Özgürlüğünü Sağlayabilir Mi?

Blok zincir teknolojisine dair çıkarımlar ve geliştirilen teknolojiler bu soruna çözüm üretebileceğinden bahsetmektedir. Apple, Facebook, Amazon, Twitter gibi şirketlerin tekelleştiği ve dünyada bir çok kullanıcıyı elinde bulundurduğu biliyor. Bu şirketlerin etki alanları göz önünde bulundurulduğunda merkezi sistemler ve karteller oluşma ihtimali yüksek görünüyor.

Blockchain teknolojisi ile düzenlenebilecek medya, merkezden uzaklaştırılabilir ve bir takım kişi veya kurumların denetiminden çıkarılabilir. Herkes tarafından benimsenen ve düzenlenebilen merkeziyetsiz medya, gücün tek bir kişinin elinde toplanmasının önüne geçebilir.

Facebook Diem Kripto Parası veri ihlallerine karşı ve dünyada finansal erişimi olmayan insanlara hitap edebileceği söylenmektedir. Güvenli, tamamen merkezden uzaklaştırılmış medya uygulamaları yakın zamanda herkesin radarına girip daha kapsayıcı ekonomi oluşturabilir!

Önceki İçerikFAST ile 7/24 EFT Ödeme Gerçekleştirebilirsiniz!
Sonraki İçerikAvalanche (AVAX Coin) Nedir? – Kripto Para İncelemeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz