Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı açıklamada FAST sisteminin açıldığını duyurdu. Merkez bankasının yeni ödeme sistemine dair yaptığı açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

FAST Sistemi 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla vatandaşlarımızın kullanımına açılmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 (bugün) itibarıyla kullanıma açılmıştır.

FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulmuştur.

FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatılmıştır. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecektir.

FAST Sistemi, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de yakın vadede eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

FAST sistemi ile birlikte 7/24 para gönderme gerçekleşecektir. 2020 yılında pilot testlerin başladığını ve bankaların entegrasyonlarının gerçekleştiğinden bahsedilirken nihayet FAST sistemine geçiş tamamlandı.

FAST sistemi 8 ocaktan itibaren günlük 50 liralık işleme izin verse de 1000TL’ye kadar yükseltilecektir. Ödeme sistemi eğer tutulur ve işlemleri kaldırır ise EFT’nin yerini alacağı muhtemeldir.

EFT Sisteminin sadece mesai saatleri içerisinde çalışması, kullanıcıları yeni ödeme sistemlerini kullanmayı yöneltti. Hal böyle olunca bankalar daha rekabetçi olabilmek adına yeni sistemleri entegre ediyor. Merkez bankası öncülüğünde geliştirilen FAST sistemi işlem süreleri oldukça kısa ve kullanışlı olacağı tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz