fed faizi sabit bıraktı

ABD Merkez bankası (FED), faiz oranını yüzde 0.00 – yüzde 0.25 aralığında sabit bıraktı. Böylelikle kriptolar rahat bir nefes aldı ve ani bir sıçrama ile yükseldikten sonra dalgalanmaya devam etti.

Merkez Bankası kararlarına yönelik tutumların merak edildiği ortamda, ABD merkez bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek ve aynı zamanda varlık alımlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek ekonominin sıkılaştırması yönünde adımlarını bir tık daha erteledi.

Fed Varlık Alımını 2022’de durdurabilir

Fed Başkanı Jerome Powell ise yaptığı açıklamada, varlık alımlarının azaltılmasının 2022 ortasında son bulmasının uygun olduğunu söyledi. Fakat daha önceki varlık alım ve faiz artırma seçeneklerinin yarıda bırakıldığı ve ” sözlü yönlendirmeden saptığı ” düşünülürse varlık artırmanın 2022 sonuna sarkabileceği de beklenmektedir.

Powell aynı zamanda stres testlerinin sonuçlarına göre önümüzdeki ay varlık alımının yavaşlatılmasına da karar verilebileceğinden bahsetti.

FOMC’nin kararına göre aylık tahvil alımı 120 milyar dolar seviyesinde bırakılarak önümüzdeki aylar için açık kapı bırakıldı.

Kripto Paralar Neden Varlık Alımından ve Faiz Kararından Etkileniyor?

Kripto paralar varlık alımları ve faiz azaltımı gibi kararlardan etkilenecek düzeyde büyüdü. Bu bir yandan iyi bir haber olsa da bir yandan da kötü bir haber. Çünkü enflasyonun arttığı ortamda faiz artırımı kararı gelmesi muhtemeldir.

Faizlerin artırıldığı ve varlık alımlarının durdurulduğu noktada para akışı kesileceği için, kriptolara da para akışı azalacaktır. Yatırımcılar bunu erkenden fiyatlayıp ve ani çıkışlara sebep olabilirler.

Bu yüzden tüm dünyanın takip ettiği kararları kripto yatırımcıları da takip etmeli ve varlık alımları gibi kararlara göre pozisyonlarını almalıdırlar.

Önceki İçerikEnzyme (MLN Token) Nedir? MLN Coin Analiz
Sonraki İçerikSpell Token (SPELL Coin) Nedir? MIM sabit değerli kripto parası nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz