Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CDBC) lerin küresel Merkez Bankaları tarafından ihraç edilebilmesi için güçlü yasal çerçeveler oluşturulması gerekliliğine vurgu yapan IMF, Merkez Bankaları tarafından da tartışılan bu konuya açıklık getirdi.

IMF, güçlü yasal çerçevelerin varlığının olması gerektiğine inananlardan. Çünkü CDBC’ler Merkez Bankaları için itibar, mali ve yasal riskleri de beraberinde getirecektir.

CDBC İhraçlarında Çalışmalara Hız Veriliyor

CDBC’lerin COVID-19 etkilerini azaltmakta büyük bir yarar sağlayacağını düşünen küresel merkez bankaları aynı zamanda çalışmalarına da hız kazandırıyor. Bazı merkez bankası kuruluşları yaptıkları açıklama da küresel dijital para birimine sahip olmak, Dünya’daki paranın kontrolüne de sahip olmakla eş değer bir durum arz etmektedir.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) 7 Merkez Bankası ile 9 Ekim’de yaptığı açıklamada 3 temel ilke üzerinde durdular. Kanada Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası tarafından derlenen ve Federal Rezerv, Sveriges Riksbank, İsviçre Ulusal Bankasının da içinde bulunduğu bu konsorsiyum çalışmalarına devam ediyor.

Bununla birlikte IMF, Merkez Bankalarına çalışmalarında ihtiyatlı olmaları gerektiğini de belirtti. Küresel para örgütü ”Birincisi, çoğu merkez bankası kanunu şu anda CBDC’nin halka açıklanmasına izin vermiyor. İkincisi, para hukuku açısından bakıldığında, “para birimi” statüsünün CBDC’ye atfedilebileceği açık değildir. ” açıklaması yapmıştır.

Para hukuku bazı zorluklar ortaya çıkarır

IMF, para hukukunun basit olmadığını, çünkü basit reformlarla çözülebilen merkez bankası kanununa kıyasla temel hukuki politika zorluklarını tetiklediğini onayladı. Ayrıca, bir CBDC’nin tasarım özelliklerinin yasal çerçevenin ana hatlarını belirleyeceğini kabul etti. 

Piyasaya sürüldükten sonra finansal sisteme dahil olmayan 1.7 milyar insanın da sisteme dahil olabileceğini belirtiliyor. Bunun nedeni olarak ise Merkez Bankaları paranın kontrolünde ”tam kontrol” sahibi olacak. Aynı zamanda şeffaflık ve güvenilirliği beraberinde getiren blok zincir teknolojisi verileri işleme bakımından da bir çok kolaylıklar sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz