IOST kripto coin,  “Proof of Believability” (PoB) algoritmasını kullanan ultra hızlı, merkezi olmayan bir blok zinciri ağıdır. Merkezsiz, ölçeklenebilir ve izinsiz bir ağ olan IOST coin, ekosistemde çelşitli işlevlerle kullanılmaktadır.

Yeni nesil kripto para olan olan iost, merkezi olmayan cüzdan uygulamasına da sahiptir. Merkezi olmayan uygulamalara (dApps) bağlanabilen ve etkileşime girebilen bu cüzdan blok zincirinin şifreleme tekniğiyle tamamen güvenli bir uygulama halini almıştır.

IOST blockchain ağı, merkezsiz finans (DeFi) uygulamalarını, merkezsiz kripto para borsalarını ve çeşitli merkezsiz oyunları da ekosisteminde barındırmaktadır.

Tokenpocket, COBO, Huobi, Starteos, Citadel, Bitkeep merkezsiz IOST cüzdanınlarını indirip kolaylıkla, IOST kripto paralarınızı saklayabilir ve gönderebilirsiniz.

IOST kripto parası, geliştirdiği algoritma ile oldukça çevre dostu bir blok zincir ağı geliştirmeyi başarmıştır. Geliştirdiği bu ağda bir çok uygulama geliştirilmiş ve kullanıcılara sunulmuştur. Hızlı ve güvenilir ağda uygulamalar işlem ücretlerini adeta sıfıra yakın seviyeye getirebilmişlerdir.

Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen Bitcoin’in tabanında olan blok zincir mekanizması, Proof-of-Work(POW) ‘dür. Bu algoritma yüksek işlemlere sahip cihazlar gerektirmektedir. Çevreye zarar veren ve yüksek enerji harcayan bu mekanizma güvenli olmasına rağmen çok yavaştır.

Proof-of-stake (POS) algoritması ise daha ucuz fakat, POW algoritmasına göre daha az güvenli olmakla suçlanır. IOST token ise, PoB algoritması ile hem hızlı hem güvenli bir algoritmaya sahip olmuştur.

IOST Kripto Para Özellikleri

IOST Sharding (kırma ve dağıtma) işlemlerini kullanarak verilerin daha az parçalanarak saklanmasını sağlar. Dolayısı ile IOST blokzincir ağında işlemler daha hızlı gerçekleşir. Saniyede 100.000 TPS (işlem) kapasitesi olan bu kripto para, gönderme işlemlerine de hız kazandırmaktadır. IOST blokzincir teknolojisinin özellikleri ise şu şekildedir;

  1. Verimli Dağıtılmış Parçalama (EDS)  – bir istemci-sunucu rastlantısallık temizleme mekanizması ve kriptografik sıralama yoluyla lider seçiminin bir kombinasyonu yoluyla parçaları yeterince büyük ve son derece önyargılı hale getiren yenilikçi bir parçalama şeması oluşturur.
  2. TransEpoch  – işlem çalışabilirliğini korurken, dönem geçişleri sırasında doğrulayıcılardan parçalara güvenli bir atama sağlar.
  3. Atomix  – Bizans ortamında işlem atomikliğini garanti eden yeni bir iki aşamalı parçalar arası atomik kesinleştirme protokolüdür.
  4. İnanılırlık Kanıtı (PoB)  – Sistemin güvenliğini ve canlılığını garanti ederken aynı zamanda işlem hacmini büyük ölçüde bir parçaya göre en üst düzeye çıkaran İnanılabilir İlk yaklaşıma sahip çığır açan bir Bizans mutabakat protokolüdür.
  5. Mikro Durum Bloğu (MSB)  – doğrulayıcılar için depolama ve önyükleme maliyetlerini en aza indirmeye yönelik yeni bir mekanizmadır.

IOST Coin Yorum ve Analiz:

IOST Coin toplam miktar 22,308,295,406’dir. IOST coinler staking mekanizması ve node sağlayıcılarına dağıtım ile kripto para yatırımcıları ile buluşmaya devam ediyor. Şu anda toplam açılan IOST miktarı ise yaklaşık 19 milyardır. Geri kalan 3 milyar IOST kilitlidir ve çeşitli yollar ile dağıtılmaya devam etmektedir.

IOST oldukça hızlı ve güvenilir blok zinciri ağı ile bir adım öne çıkmaktadır. Bir çok uygulamayı içinde barındıran bu platform insanların ilgisini çekmektedir. Ekosistem içerisinde kullanılan IOST’lar aynı zamanda merkezsiz cüzdanlarda saklanılarak, ödeme için de kullanılabilir.

2018’de piyasaya sürülen ve hızlı, güvenilir olan IOST coin yatırımcılar tarafından benimsenmiş ve bir çok merkezsiz uygulamaya entegre olarak kullanım alanlarını genişletmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz