İşviçre, ilk özel kripto fonunu onayladı. İsviçre Finansal Piyasa Denetleme Kurumuna [FINMA], “Kripto Piyasası Endeks Fonu” adını verdikleri fona şimdilik sadece özel yatırımcılar yatırım yapabiliyor.

Varlık yöneticisi Crypto Finance AG tarafından başlatılan Crypto Market Index Fund, “alternatif yatırımlar için diğer fonlar” altında sınıflandırılıyor. 

Kripto en büyük 10 endeksi olarak faaliyet gösterecek olan Index’i de onaylayan kurum, bunu gösterge niteliği olması amacı ile yapmıştır. Daha önce MSCI gibi bir çok endeks sağlayıcının da kripto endeksleri oluşturduğuna şahit olmuştuk.

Fon sınırlı erişime sahip olsa da, basın açıklamasına göre, nitelikli yatırımcılar arasında “İsviçre varlık yönetimi bankaları, varlık yöneticileri, emeklilik fonları ve toplu olarak birkaç trilyon CHF’yi yöneten diğer profesyonel yatırımcılar” yer alıyor.

Bu yatırımcıların İşviçre’de oturma zorunluluğu vardır. Aynı zamanda kara para aklamaya karşı önlemler alınan İsviçre’de, kimlik doğrulama gereksinimi de getirilmiştir.

İlerleyen süreçte bu tür özel kripto fonlarının artacağını beklemek yanlış olmaz. Geleneksel piyasalardaki paraların ve kurumsal yatırımcılarının ilgisinin artması kripto sektöründe olumlu bir şekilde karşılanıyor.

Para’nın uyumadığı ve sürekli yer değiştirdiği finansal sistemde kullanıcılara yeni ürünler sunmak yeni yatırımcıları bu piyasaya çekecektir.

Düzenleyici Kurum Saklama Hizmetine de Onay Verdi

İşviçre Düzenleyici kurumu aynı zamanda saklama hizmetine de yeşil ışık yaktı. FINMA, aynı zamanda firmaya bir CISA lisansı vererek SEBA Bank AG’yi kurumsal düzeyde bir saklama hizmeti sağlamasını da onayladı.

2023’te Kripto Dijital Para’ya geçecek olan İsviçre, attığı yenilikçi adımlarına bir yenisini daha ekledi. Bu tür gelişmeleri Türkiye’de duymamız dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz