Jamaika Maliye Bakanı Nigel Clarke, ülkenin 2022’de merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı.

Ulusal Bütçe Tartışması sırasında Clarke, Merkez Bankası’nın dijital para biriminin lansmanından önce Aralık ayında test edileceğini açıkladı. Lansmandan önce çıkaracakları paranın ne kadar güvenli olduğunu test olacak olan banka, tam bir güvenilirlik istemektedir.

Jamaika hükümeti korona virüsün dijitalleşmeyi artıracağını ve yeni bir trend haline geleceğini savunmaktadır. Yaptığı açıklamada mali teşviklere ve kripto dijital para birimi hakkında açıklamalarda bulunan Bakan, ekonomi teşvik paketini de açıkladı.

Clarke, bir CBDC’nin finansal katılımı büyük ölçüde iyileştireceğini ve ülkenin bankasız nüfusuna finansal hizmetler sağlayacağını da sözlerine ekledi. Jamaika merkez bankası (BoJ) tarafından desteklenen bir sanal para birimi piyasaya sürülecek olsa da,kripto para birimlerinden farklı olacağını sözlerine ekledi.

Muhtemelen merkez bankası tarafından destekli olacak bu kripto dijital para birimi işlerini oldukça kolaylaştıracaktır.

Jamaika merkez bankası tarafından yayınlanan CBDC, bire bir bazda Jamaika doları ile değiştirilebilir durumda piyasaya sürülecektir. Stabilcoinlere benzer bir yapıda bulunacak bu kripto para, kağıt paranın alternatifi olacaktır.

2020’nin başından beri Jamaika, kendi merkez bankası dijital para birimini geliştirmek için çalışıyor. Haziran 2020’de BoJ, korumalı alanında potansiyel CBDC çözümlerini test etti ve geliştirdi.



CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz