Janet Yellen, Biden tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına getirildi. Dolayısı ile dünyanın en etkili isimlerinden biri olan yellen ekonomiye dair yorumları ile dikkati çekti. Eski merkez bankası başkanı Yellen, Bitcoin ve Kripto paralar hakkında yorumlarını dile getirdi.

ABD’nin başkentinin saldırıya uğramasından sonra Yellen, kripto paranın terörizmi desteklediğini ve finansmanında kullanılabileceğinden bahsetti ve bu durum hakkında “endişeli” olduğundan bahsetti.

Eski Fed Başkanı’nın açıklamaları, bir yerli terörist çetesinin, sözde Başkan Donald Trump’ın yakın zamanda sonuçlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yenilgisini bertaraf etmek amacıyla ABD Capitol Hill binasına saldırmasından sadece iki hafta sonra geldi.

Kalabalık, ABD kongre binasını bastı. Bir çok senatör ve insanlar tarafından darbe olarak değerlendirilen bu durumda, protestoculara Bitcoin ile ödeme yapıldığı ve kışkırtıldıklarına dair yeni kanıtlar ortaya çıktı.

Senato onay oturumunda, kripto para biriminin suç ve terörist faaliyetlerini finanse etme potansiyelindeki endişeyi dile getiren senatöre verdiği cevap ise şu şekildedir;

” Bu teknoloji zamanla değişim gerçekleştirecektir ve bu konu ile başa çıkma yöntemlerimizin, teknoloji terörünün finansmanının önüne geçmeliyiz”

“Bence birçok [kripto para], en azından bir işlem anlamında, esas olarak yasadışı finansman için kullanılıyor ve bence kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları incelememiz ve kara para aklamanın bu yolla gerçekleşmediğinden emin olmamız gerektiğini düşünüyorum

ABD Capitol Hill isyanına ilişkin araştırmalar, yerli teröristlere ödemelerin “pankkake” takma adıyla giden bir Fransız bağışcıdan Bitcoin ile yapıldığını gösteriyor.

Şiddetli protestoculara aktarılan BTC, 500.000 $ ‘ın üzerinde (yaklaşık 28.15 Bitcoin) değerindeydi ve 22 farklı dijital cüzdana dağıtıldı. Alıcı adreslerinin çoğu internet kişiliklerine ve aşırı sağcı aktivistlere aitti ve ödemeler Capitol Hill fırtınasından hemen önce yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz