Kripto para piyasası yükselişi pandemi sürecinin en başında tüm piyasaların sarsılması ile büyük düşüş yaşamıştı. Fakat daha sonra yükselişlerine devam etti. 3.600$ seviyelerine inen Bitcoin şuanda 17.250$ seviyelerinden işlem görüyor. Piyasa ise 500 milyar dolar değerine ulaşmış durumda.

Bu durumda neler etkili oldu dersek, güvenli liman ihtiyacı ve geleneksel piyasalara olan talebin azalması diyebiliriz. Bitcoin’e şirketler tarafından artan talep ve fonlarında tutabilmenin yasal yollarla düzenlenmesi ise bir diğer etkendir.

Kuşkusuz Paypal’ın müşterilerine kripto para saklama ve alım satım hizmeti sunması ise piyasayı yukarıya taşıyan etkenlerden biriydi. Btc, Eth, Ltc gibi kripto paraların alım satımını ve saklamasını destekleyen ödeme şirket devi piyasaya hızlı bir giriş yapmıştır.

Kripto para piyasa değeri 500 milyar doları aştı ve Bitcoin 17.250 $’dan işlem görmektedir. Toplamda 21 milyon olan coinin 18,546,012 piyasaya sürülmüştür. Geri kalan kısmı ise 150 yıl boyunca piyasaya sürülecektir.

Ethereum piyasa değeri ile 2. sırada geliyor. Toplam piyasa değeri 54 milyar dolara yaklaşan Ethereum’un fiyatı 470$ olarak küresel borsalarda işlem görmektedir. Ethereum 2.0 a geçmeden önce fiyatı yükselen kripto paranın, geliştirme süreci ile birlikte daha fazla artacağı beklenmektedir.

Tether (USDT) bir stable coindir. Yani 1 dolara sabitlenmiş bu kripto paranın toplam arzı 18milyar dolara ulaşmıştır.

XRP şuanda 0.3 dolar civarlarında işlem görmektedir. Toplam piyasa değeri 13.5 milyar dolar olan bu kripto para yatay seyrini devam ettirmektedir.

Merkezsiz finans için adeta mihenk taşı olabilecek bir proje olan Chainlink ise 5 milyar dolar market değerine sahiptir. 13 dolardan işlem gören bu kripto para son zamanlarda yatay bir hareket sergilemektedir.

Litecoin, Bitcoin bir altın ise Litecoin gümüştür mottosu ile yola çıkmıştır. İşlem süreleri ve hızları Bitcoin’den hızlı olan bu kripto paranın değeri 73 dolardan işlem görmektedir. Market değeri 5 milyar dolara yaklaşan bu kripto paranın ilk 10 da yıllardır yerini koruması ise kullanıcılar tarafından benimsendiğini göstermektedir.

 

Önceki İçerikNFT Piyasası, En Büyük 10 NFTs Proje İncelemesi
Sonraki İçerikTokenize Ederek Varlıkları Dijital Para Haline Getirmenin Faydaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz