Kripto paralar ile borsalar arasında arbitraj yapmanız mümkün. Öncelikle arbitrajın kelime anlamını açıklamak gerekirse; bir kripto parayı ucuzdan alıp bir başka borsada ucuzdan satmaktır. Kripto paralar bir çok merkezi ve merkezi olmayan borsalarda işlem görmektedir. Bu kripto para borsaları arasında fiyatı ucuzdan alıp ”piyasa fiyatı”ndan satmak mümkün.

Bir kripto parayı bir borsadan alıp diğer borsaya göndererek diğer borsadaki yüksek fiyattan satmak mümkündür. Lakin öncelikle kripto para piyasasının güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Çekim limitler, gereklilikleri ve zamanlamaları hakkında çok iyi bilgi sahibi olduktan sonra kripto para arbitrajı yapılması elzem bir olaydır.

Bitcoin ve kripto para ticareti yapan yüzlerce hatta binlerce borsa bulmanız mümkündür. Fakat bu borsaların ne kadar güvenilir olduğu ise sorgulanmalıdır. Günlük işlem hacimleri milyar dolarlar hatta yakın zamanda trilyon dolarlara çıkması beklenen piyasada elbette ki kötü niyetli insanlarda olacaktır.

Kripto para borsalarında botlarında işlem yapabiliyor olması ise bu tür arbitraj fırsatlarının anlık değerlendirildiği anlamına geliyor olabilir. Borsalarda işlem yapan botlar borsalar arası fiyat farklarından ”işlem ücretlerini karşılayabildikleri sürece” fiyat farklarını kapatıyor olabilir. Belirli bir miktara sahip kripto para botu piyasanın işlem hacimlerinin düşük olduğu saatlerde bir insandan daha hızlı bir karar verip bunu uygulayabilmektedir.

Arbitraj Fırsat Uzantısı – Botlar ve Araçlar

Belirtildiği gibi, Bitcoin ve kripto para birimi arbitrajı tamamen hız ile ilgilidir ve fiyat yayılmaları yalnızca inanılmaz derecede kısa bir süre için var olabilir. Kripto para birimi arbitrajını etkin bir şekilde yürütmek için, bir tüccar, boşluk ortadan kalkmadan önce işlemlerini yapılandırmak ve sunmak için tüm fiyatları borsalar arasında gerçek zamanlı olarak karşılaştırabilmelidir.

Volatilite azaldıkça ve kripto piyasası daha olgunlaştıkça, 2020’de bu boşlukları manuel olarak alıp satmaya ve kar elde etmeye çalışmak neredeyse imkansız.

Zamanla, arbitraj artık karmaşık arbitraj algoritmaları ve araçlarıyla olgun bir kâr yöntemine dönüşüyor.

Deneyime güvenerek arbitraj fırsatlarını araştırmanın yanı sıra, tecrübeli tüccarlar artık yaygın olarak Bitcoin arbitraj araçlarından yararlanıyorlar, bu araçlarla farklı arbitraj parametreleri ayarlayabiliyorlar ve bu kurallar, gereksinimler karşılandığında otomatik olarak tetiklenecek.

Merkezi Olmayan Borsalarda Arbitraj Pazarı (DEX)

Merkezi borsalara kıyasla, DEX’lerde fiyat modelleri ve fiyatlandırma mekanizmalarında önemli farklılıklar vardır. Çoğu DEX, geleneksel sipariş defteri modeli yerine otomatik piyasa yapıcıları (AMM) kullanır.

AMM’nin fiyatlandırma mekanizması da farklıdır. Örnek vermek gerekirse en çok işlem hacmi olan DEX Uniswap’i örnek alalım, fiyat ve fiyat değişikliklerini belirlemek için Sabit Ürün Formülü (CPF) kullanır. Sabit Ürün Formülü hesaplama sistemi işlem yapmakta olduğunuz fiyat mekanizmalarından ayrı bir sistem içerisinde çalışmaktadır.

Yeni DEX fiyat modeli ve fiyatlandırma mekanizması, arbitraj için yeni fırsatların yanı sıra yeni karmaşıklıklar da getirmektedir. Ancak özünde, tüm arbitrajlar herhangi bir kripto paranın fiyat farkına dayanmaktadır.

Aslında, fiyat sistemini daha istikrarlı hale getirmek için merkezi olmayan borsalarda arbitraj teşvik edilir. Uniswap V2’de DEX,  kullanıcıların Uniswap üzerindeki herhangi bir ERC20 belirtecinin tüm rezervlerini geri çekmelerine ve önceden hiçbir ücret ödemeden keyfi mantık yürütmelerine olanak tanıyan flash swap’ları tanıttı . Bu flaş takaslar, çok adımlı işlemler için önceden sermaye gereksinimlerini ve gereksiz işlem sırası kısıtlamalarını ortadan kaldırır.

Uniswap ayrıca kripto para ticaret botlarının kullanımını da teşvik eder . Bu kripto arbitraj botları, kripto paralarda bir avantaj bulmak ve ticareti hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için farklı platformlardaki fiyatları karşılaştırarak kar peşinde koşuyor.

Kripto Arbitraj Yasal ve Zahmete Değer mi?

Kripto arbitraj fırsatları, borsalar arasındaki yanlış fiyatlandırmanın kullanılmasıyla ortaya çıkar, ancak uygulama tamamen yasaldır. Öyleyse neden herkes yapmıyor?

Kripto arbitrajı için dikkate alınması gereken birçok faktör vardır, örneğin, kullanılan değişim platformları normalde işlemler için ücret ve genellikle para çekme ücretleri alır. Kâr için gerekli boşluklar çok küçük olduğundan, bu ücretleri tüccarlar tarafından hesaba katılmazsa kar kaybı görülebilir.

Zaman çok önemlidir ve borsalarla ilgili başka bir endişe, para çekme işlemlerinin gerçekleştirilmesiyle ilişkilendirilebilecek gecikmeler olabilir. Kripto arbitrajları, bir platformdan diğerine para almak için sınırlı bir zaman dilimine sahiptir, gecikmiş bir transfer, tüccarın beklenen tüm karlarına mal olabilir.

Dikkate alınması gereken diğer faktörler düzenleyicilerdir. Farklı ülkelerde farklı KYC/AML prosedürleri işletilmektedir. Her farklı kripto para borsasının farklı kuralları ve uygulamaları vardır.

Kripto arbitrajı yeni ve deneyimsiz tüccarlar için değildir ve piyasada çok fazla deneyime sahip olanların daha yüksek başarı seviyelerine sahip oldukları bilinmektedir. Yeni tüccarlar, bir fiyat tutarsızlığından yararlanma olasılığını görebilir, ancak çoğu zaman yukarıdaki sayısız faktörü – ücretler, düzenlemeler ve zamanlama – dikkate almazlar.

Önceki İçerikCompound (COMP Coin) Nedir?
Sonraki İçerikEFT 7 gün 24 saat yapılacak! İşlem Süresi 3 Saniye Olacak!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz