Kripto dijital paralar henüz çok yeni bir yatırım aracıdır. Bitcoin 2008’de Satoshi Nakamoto tarafından keşfedilmiştir. Blok zincir teknolojisi bitcoin gibi bir çok kripto para ödeme ağının işleyişini sağlamaktadır.

Kripto paraların geleneksel piyasaları getirdiği çözümler genellikle finans alanında ağırlık kazanmaktadır. Merkezsiz finans uygulamaları son zamanlarda revaçta olmuştur.

Merkezsiz finans, geleneksel finansal sisteme güvenmeyen insanların tercih ettiği bir yapı olmakla beraber aynı zamanda alternatif borçlanma ve borç verme gibi işlevleri olduğundan tercih edilmektedir.

Merkezsiz uygulamalar sadece finans alanında değil bir çok alanda kendini göstermektedir. Bunlar merkezsiz oyun sektörü, merkezsiz pazarlama, merkezsiz koleksiyon piyasası, sosyal ağlar olmak üzere bir çok sektörde kendini göstermektedir.

İnsanların son yüzyılda sorguladığı şey ise kripto paraların sürekliliği. Kripto dijital para uygulamaları insanlar tarafından benimsenmeden önce şirketler tarafından benimsenmektedir.

Şirketler tarafından benimsenen kripto dijital paralar insanların kullanıma sunmak ise başlı başına reklam kampanyaları gerektiriyor. Blockchain teknolojisini benimsemiş şirketler ise kripto para reklamlarını dolaylı yoldan yaptığını görmekteyiz.

Bir çok mega şirket kendi kripto dijital paralarını çıkarmayı ve hatta bunu arkasında bir merkez bankası parası ile desteklemeden yapmayı planlıyor. Sadece hizmetlerinin değerlerini piyasada ölçümlemek için bile böyle bir yola başvurulabilir!

En büyük değişimin ise iş modellerinin tekrar dizayn edilmesinde göreceğimizi tahmin ediyoruz. Kripto paralar bir çok şirketin, devletin ve bireylerin iş yapış modellerini değiştirecektir.

Yeni normal, Yeni Dünya, Yeni İş Modelleri

Covid-19 un çıkması ile beraber insanlar daha çok dijitalleşme eğilimi gösterdi. Dijitalleşen dünyada insanların hayatlarını etkileyecek düzeyde değişimler ise çok çabuk gerçekleşti. Eskimiş iş modelleri ne yazık ki kaybolurken, yeni dünyada yeni iş yapış mekanizmaları geliştirildi.

Kripto paralar gelir dağılımının eşitsizliğine bir çözüm, devletlerden büyük hale gelmiş şirketlerin gelirlerini vatandaşlara dağıtmasına yönelik çözümler dizisi gerçekleştirebilir.

Artık yeni dünyada paranın tek bir şirketin yada tek bir insanın kazanmasına yönelik değil, gelir düzeyi düşük olan insanlara gelir sağlamaya yönelik iş modelleri tüm dünya tarafından hayata geçirilecektir.

Önceki İçerikWeb 3.0 Nedir?
Sonraki İçerikThe Graph (GRT Coin) Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz