Kripto Paralar Nedir?

İngilizcesi Crypto Coin olan, Türkçe’mize Kripto Para olarak çevirilen bu Kripto Paralar aslında nedir? Kısaca, blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulan yeni dijital para birimleri diyebiliriz. Bu kripto paralar günümüzde her geçen gün daha popüler hale geliyor ve muhtemelen gün geçtikçe daha da popüler hale gelecekler. Bir çok yatırımcı tarafından Kripto Para, geleceğin ve günümüzün en güvenilir yatırım aracı olarak görülüyorken diğer bir yandan bu dijital paraların riskli olduğunu ve yatırımının çok tehlikelini olduğunu düşünen başka bir kesimde var. Tabi ki böyle bir sanal paraya yatırım yapmadan önce bilinmesi gereken çok fazla konu var. Bu konuları biraz ele alalım ;

Kaç Tane Kripto Para Var?

Günümüzde hali hazırda aktif olan binlerce kripto para bulunmaktadır. En ünlü coin takip sitesi olan CoinMarketCap’in verilerine göre günümüzde 5 binden daha fazla kripto para var ve her geçen gün bu sayı artmakta. En büyük crypto para olan Bitcoin’in dışında kalan tüm kripto paralar “altcoin” olarak adlandırılıyor. Kripto Para piyasasına her ay onlarca altcoin katılıyor fakat hepsi bu sisteme ayak uyduramıyor.

2020’de Dikkat Çeken Kripto Paralar

Bitcoin (BTC)


Tabi ki böyle bir liste yapıldığında ilk sırayı Bitcoin’e vermemek olmaz. Bitcoin 2020 yılının son çeyreğinde tüm zamanların en yüksek fiyatı’na (all time high) ulaşarak 19.500 Amerikan Doları seviyelerine kadar yükseldi.

Ripple (XRP)


Ripple piyasa değeri olarak Bitcoin ve Ethereum’un hemen arkasında yer alıyor ve Bitcoin dahil bir çok kripto paradan çok daha farklı şekilde çalışıyor. Ripple şirkete bağlı, merkezli bir şekilde çalışan coin olduğu için bir çok yatırımcının dikkatini çekmiş durumda. Ripple 52 Haftalık bir süreçte 6 kat değerlenerek yatırımcılarına yüksek miktarlarda para kazandırmış oldu.

NEM (XEM)

Listenin bir diğer ismi ise NEM Coin 2015 yılında Japonya kripto para borsalarından Zaif tarafından piyasaya sürüldü. Uzun ismi “New Economy Movement” olan NEM Coin blockchain teknolojisini büyük işletmelerle buluşturmak, blockchain teknolojisini çok daha iyi hale getirmek için çalışıyor. XEM’de 2020 yılının son çeyreğinde çok güzel bir artış göstererek yatırımcısını mutlu eden coinler arasında.


Önceki İçerikBitcoin Güvenli mi ? Bitcoin Çalınabilir mi?
Sonraki İçerikNexo Coin nedir? Kredi Nasıl Çekilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz