Kripto paralar sessizce yükseliyor. Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılabileceği sorgulanırken fiyatlarda yükseliyor. Fakat google trends araştırmaları özellikle Bitcoin için bu yükselişin tam olarak tabana yayılmadığını gösteriyor. Çünkü arama sonuçları ile fiyat artışları arasında tam bir ilişki bulunmuyor.

Bitcoin 18.650 dolara yaklaştı. 2018’deki zirvesinden çok az uzakta. 2018’de Bitcoin’in aranma sıklığı şu an kinde neredeyse 7 kat daha yüksekti. Bu demek oluyor ki hane halkı Bitcoin’i aratmıyor. Yeni kullanıcılar Bitcoin’i yatırım aracı olarak tercih etmiyor. Bitcoin’in medyaya daha çok yansıması ile birlikte google aratma düzeyleri yükselecektir. Böylelikle küçük yatırımcıların tercih etme oranları artacaktır. Fakat 350 milyar dolar gibi değere ulaşan Bitcoin’i 2018’deki gibi değersizleştirmek eskisi kadar kolay olmayacaktır.

Bitcoin’i tercih eden şirket sayısı ise her geçen gün artıyor. 850.000 BTC alım yapan şirketler her geçen gün portföylerine Bitcoin’i ekliyor. Bitcoin fiyatları artarken google üzerinde aratılma sayıları oldukça yavaş bir şekilde yükseliyor.


Ethereum 500 Doları Geçti

ETH, Temmuz 2018’den beri ilk kez 500 $ baremini geçmiş bulunmaktadır. 500 dolar seviyesi yatırımcılar için psikolojik bir sınır olduğu için bu sınırı geçmesi çok önemliydi. Ethereum’un rekoruna ulaşması için fiyatın 2 ye katlaması lazım. 1000$ lık rekor için epey bir yol gibi var duruyor. Fakat kripto paralarda yükselişin çok ani olabileceği ise unutulmamalıdır.

Trend ve fiyat ilişkisine baktığımız zaman Bitcoin’e göre Ethereum’da biraz daha küçük yatırımcıların yatırım yaptığını söylemek mümkün olabilir. 2017 balonundan farklı olarak kurumsal yatırımcıların da bu piyasaya daha kolay giriş yapabildiğini düşünürsek kripto paralara alım, şirketler tarafından gerçekleşmiş olabilir.Önceki İçerikVisa Kripto ve Dijital Paralara Geçebilir Mi?
Sonraki İçerikIMF: CDBC Çalışmaları için Güçlü Yasal Çerçevelere İhtiyaç var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz