Bu haftanın en büyük olayı tabi ki de küçük yatırımcıların toplanıp, Wall Street Hedge Fonlarına karşı işlem yaparak onları zor durumda bırakmalarıydı. Wall Street Bets oyun kurucu olup Wall Street borsacılarının düzenini yıktı diyebiliriz. Bu tarihte ilk defa olan bir şeydi. Küçük yatırımcılar büyük yatırımcıları ezdi, büyük yatırımcılar ise şaşkınlıkla verdikleri aksiyonlar daha da batmalarına sebep oldu. Hatta bir kaç fon iflas eşiğine kadar geldi.

Merkezsiz finans (DeFi) ise bu süreçte yükseldi, çünkü büyük yatırımcıların veya hedge fonların fişini çekemeyeceği yada engelleyemeceği merkezsiz finans herkes içindir ve küçük yatırımcıların en çok burada faaliyet gösterdiği ise unutulmamalıdır.

İnternetin parası finansa hükmederken bunun sadece zaman ile alakalı olduğu ve küçük yatırımcılarında bu yatırımlarda oyun kurucu olabileceğini gösterdi.

Küçük yatırımcı yıllardır hep büyük oyun kurucuları takip etmekteydi fakat bu düzen böylelikle son buldu. Wall Street Bets kullanıcıları reddit sosyal medya platformunda örgütlendi ve Wall Street’e güzel bir ders verdi. Yıllardır milyarlarca dolar kazanan ve bir çok şirketin batmasına dahi yolan açan büyük fon sahipleri “öldük, bittik, zarardayız” veryansınları ile piyasayı sarsmaya devam etse de, unutmamaları gereken tek bir şey var! Küçük yatırımcılarda kolaylıkla kazanabilir!

Serbest piyasanın serbest olması gerekliliği ve küçük yatırımcıların aleyhine işlememesi gerektiğini bir kez daha tüm dünya gördü. Küçük yatırımcıların söz sahibi olabileceği, merkezsiz finans uygulamaları ise her zamankinden daha fazla revaçta. Merkezsiz uygulamalar, DAO tarafından yani merkezsiz özerk kişiler tarafından yönetilir. Herkesin söz hakkı vardır, herkes yönetime müdahil olabilir.

Fakat büyük yatırımcıların sürekli kazandığı küresel geleneksel yatırım araçları ne yazık ki popülerliğini korumayı sürdürüyor. Daha fazla insan merkezsiz finans ile tanıştığında bir çok avantajın onları karşılayabileceği ise unutulmayan bir gerçektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz