msci kripto hayat

Reuters’in haberine göre küresel menkul kıymetler endeksi yayıncısı MSCI  , kripto para birimi  endekslerini başlatmayı planlıyor.

Küresel menkul kıymet piyasaları için veriler sağlayan MSCI, dijital ve kripto para birimleri için endeks başlatma planlarını yineledi. Kripto ve dijital para birimlerini ödeme olarak kabul eden şirketlere yönelik yeni bir hizmet olacağının altını çizen şirket merkezsiz kripto paralar da dahil olmak üzere endeksler oluşturacağını belirtti.

Kripto endeks göstergeleri, yeni yatırımcılara ön gösterge sağlayacaktır. Kripto sektörüne yatırım yapmak isteyen kullanıcılara belirli bir otorite tarafından belirlenen ve seçilen kripto endekslerini benimsemek daha az riskli gelecektir.

Bu süreçle ilgili henüz ayrıntılar verilmese de ilerleyen süreçte merkezsiz finansın, otoriter bir kurum tarafından benimsenmesi gerçekleşecek gibi duruyor.

Kripto Endeksleri Zaten Kullanılıyor

Kripto endeksleri hali hazırda bir çok kripto varlık sağlayıcıları tarafından oluşturulmuştur. Fakat merkezi bir otorite olan MSCI tarafından bu endekslerin belirlenip kullanıcılara sunulması hiç süphesiz yeni yatırımcı çekecektir. Aynı zamanda kripto piyasa sektörünü tek bir elden izleme imkanı da doğacaktır.

Geleneksel endekslerin yanında yeni kripto dijital endekslerin bir çok geleneksel borsalarında bu piyasaya girmelerini destekleyebilir.

Ödeme Sistemleri Şirketleri Çoktan Adım Attılar

MasterCard, Paypal, Square, Goldman Sachs vb. gibi birçok ticari dev kripto para birimlerini desteklerken, kripto para biriminin yatırımcıların portföylerine katılmak için ortaya çıkan bir yatırım hizmeti olarak keşfedilebilir bir trend haline geldiği görülüyor.

ABD’nin en büyük ikinci bankası olan Goldman Sachs’da kripto para birimlerini destekleyeceklerini açıklamıştı.

Sadece ABD’de değil dünyanın bir çok yerinden borsalar kripto endekslerini başlatmış durumda. Geçtiğimiz yıl büyük borsalardan biri olan Singapur borsası, bu endeksleri sunarak yatırımcılarına yol gösterici nitelikte olmayı başarmıştır.

MSCI’nin yapacağı bu hareket ile kripto endekslerinin yatırımcılarını olumlu etkileyecek ve kripto endekslerine daha fazla yatırım yapacaklardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz