Litecoin, Bitcoin‘den hızlı blok zincir teknolojisini kullanan güvenli, şeffaf bir ödeme aracıdır. Litecoin herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadan, merkezsiz, şeffaf peer-to-peer (eşten eşe) ödeme ağıdır.

Sahip olduğu proof of work ekosisteminde farklı kod yapısını kullanan bitcoin ve litecoin kullanıcılar tarafından bir merkezsiz ödeme aracı olarak benimsenmiştir. Litecoin, scyrpt proof of work algoritması ile ağı güvence altına alarak kişilerin ödeme yapabilmesini sağlamıştır. Bu proje ”Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür” mottosu ile yola çıkmıştır.

Litecoin, bitcoin ağından çok daha hızlı ve işlem ücretlerinde çok daha ucuzdur. Bunun sebebi ise kullandıkları kriptografik algoritmalardır.
Bitcoin algoritması SHA-256 iken, Litecoin algoritması Scyrpt algoritmasıdır. Bir sonraki bloğu bulma süresi scyrpt algoritmasında çok daha hızlıdır. Blok bulma süresinin düşüklüğü ve gerektirdiği işlem gücü boyutu düşük olunca işlemler de hızlı gerçekleşmektedir.

LTC Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği, üstün işlem gücü gerektiren matematik formüllerinin algoritmaları çözümlemesi ile gerçekleşir. Bulunan her çözüm bir önceki düğüme yani litecoin blok zincirine işlenir. Böylelikle ağın güvenliği sağlanmış olur.

Toplam üretilecek litecoin miktarı belirlenmiştir. Toplamda 84.000.000 litecoin üretilecektir. 2011 yılında piyasaya çıkan litecoin, madencilik ödüllerini de sürekli azaltmaktadır. 2011 tarihinde ortalama 2.5 dakikada bulunan her bir blok için 50 LTC ödül veriliyordu. Fakat şu anda blok ödülleri 12.5 LTC’ye kadar düşmüştür. Bu blok ödülleri her 4 senede bir yarı yarıya düşürülecektir.

İlk zamanlarda Scyrpt asic cihazları LTC kazmak için yeterli olabiliyordu. Fakat ”zorluk” ayarlamaları ile bir çok kişinin litecoin madencilik yapmasından kaynaklı olarak ödüller çok daha fazla işlem gücü gerektirdi.

Her yeni zorluk yükseltmesi yeni çözümleri de beraberinde getirdi. CPU ve GPU sistemleri ile LTC kazmak isteyen madenciler, donanımlarını yenilediler ve daha yüksek işlem gücü olan makinaları tercih ettiler.

Litecoin (LTC) Ödemeler Ağı

Litecoin ödemeler ağı bir çok ödeme sistemleri tarafından benimsenmiştir. Geleneksel piyasalarda bir çok ödeme sistemine entegre olan LTC’yi değerli görenler ve ödemeler için kullanan sayısı oldukça artmıştır. Bitcoin bir değer saklama aracı görülse de Litecoin günlük hayatta ödemeler için kullanılmak için oldukça uygun işlem ücreti ve hızına sahiptir. Dolayısıyla hayata dair taleplere daha ucuz ve hızlı cevap verebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz