Matic Network, Binance launchpad ile hayata geçirilmiş kripto para projesidir. Blokzincir projelerinde büyük sorun teşkil eden ölçeklenebilirlik konusunda çözümler geliştirmiş ve işlem sürelerini oldukça düşürmüşlerdir. Ethereum yan zincirler kullanarak proof-of-stake algoritmasını da entegre etmeyi başarmışlardır.


Blockchain teknolojisi 2021 yılında herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Kripto paraların yükselişi ve ölçekleme konularındaki gelişmeler bu yükselişin önünü açtı. Şu anda en yaygın kullanılan ethereum akıllı sözleşmeleri dahi belirli bir işlem sayısına ulaşmıştır. Fakat ölçekleme sorunları yüzünden küresel etkiye sahip olan merkezsiz uygulama henüz görülemedi.

Matic network geliştirdiği plasma yan zincirleri ile bu tür sorunlara çözüm arayışındadır. Merkezi olmayan proof-of-stake doğrulayıcı ağını kullanarak varlık güvenliğini sağlayan MATIC, zincir dışı hesaplamalarıda kullanarak ethereum katman-2 çözümü geliştirmeyi başarmıştır.

Matic tamamen merkezsiz ağ oluşu ile bir çok katman 2 projelerinden ayrılmaktadır. Matic uygulamalara hızlı ve kullanıcı deneyimi yüksek bir ağ sunmaktadır. Üstelik bunları offline bir şekilde yapması ağın güvenliğini de üst düzeye çıkarmaktadır.

Polygon (MATIC) Temel Özellikler

  • Ölçeklenebilirlik: Matic yan zincirlerde hızlı, düşük maliyetli ve güvenli işlemler Ethereum’da ilk uyumlu Katman 1 temel zinciri olarak elde edildi
  • Yüksek Verimlilik: Dahili test ağında tek bir yan zincirde 10.000 TPS’ye kadar ulaşıldı; Yatay ölçeklendirme için birden fazla zincir eklenecek
  • Kullanıcı Deneyimi: Ethereum ana ağından matic ağ zincirine sorunsuz UX ve geliştirici soyutlaması geliştirildi; WalletConnect destekli yerel mobil uygulamalar ve SDK
  • Güvenlik: Matic zincir operatörleri, PoS sistemindeki paydaşlar ağın güvenliğinden sorumludur.
  • Herkese Açık Yan Zincirler : Matic yan zincirler doğası gereği halka açıktır (bireysel DApp zincirlerine kıyasla), izinsizdir ve birden çok protokolü destekleyebilir.

MATIC Coin(Polygon) Geleceği Hakkında Yorum ve Analiz

Matic’in açık kaynak temeli, geliştiricilerin Ethereum gibi temel platformlar üzerine inşa edilen DApp’leri tasarlamasına, uygulamasına ve taşımasına olanak tanıyan Matic Cüzdan, ödeme API’leri ve SDK’ları, ürünleri, kimlik çözümlerini ve diğer kolaylaştırıcı çözümleri sağlamayı amaçlamaktadır.

Matic Network, tüccarlar için platformların bağlı kullanıcıların işlem geçmişleri aracılığıyla kredi itibarını değerlendirmesini sağlayacaktır. Bu, tüccarların, yeterli paraya sahip olmayan kullanıcılarla işlem yaparken ağdaki kullanıcılara token ödünç vermesini sağlar. Matic Network, kullanıcılara tokenize borç sağlamak için Dharma protokolünü kullanmayı planlıyor.

Toplam MATIC sayısı 10 milyar token ile sınırlıdır. 2021 yılının başlarında henüz yarısı açılan tokenlerin yıllar itibariyle hepsinin açılacağı ön görülmektedir.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz