Merkezsiz Finans Büyümeye Devam Ediyor

Merkezsiz Finans Dünyasındaki gelişmeler yeni kullanıcıları bu sektöre yatırım yapmaya teşvik ediyor. Sektördeki değişim ve insanlara vaat ettikleri ”finansal özgürlük” insanların cazibesini çekmeye devam ediyor.

Genel kabul görmüş ve sektör tarafından denetlenmiş yüksek güvenilirlikli kişiden kişiye uygulamalar her geçen gün sektöre değer katmaya devam ediyor. Henüz geleneksel finansal piyasalar ile karşılaştırıldığı zaman sektörün yarattığı değer çok düşük olsa da her geçen gün uygulamaların açıklarını kapatması ile birlikte finansal eğitim almamış insanların dahi talep edebileceği düzeyde basit uygulamalar geliştirilmeye devam ediyor.

 Kripto Para Sektörüne bakış :

Merkezsiz Finans uygulamalarının değerlerini ölçmek şu aşamada pek mümkün olmasa piyasada genel kabul görmüş merkezsiz uygulamalar üzerinde borç verilen ve borç alınan miktar 12 Milyar Doları aşmaktadır. İnsanların çeşitli projelere güvenerek geleneksel olmayan uygulamalar üzerinde verilen ve alınan bu paralar her geçen gün artmaktadır.

Sektörün olgunlaşma aşaması boyunca 2008’den 2020 Haziran ayına kadar sektöre giriş yapan kripto paralar 1milyar doları aşmazken yaklaşık son 3 ayda 11 milyar dolar giriş olması elbette ki bir çok insanı şaşırttı.

İnsanların gittikçe finansal sisteme duyduğu güven azaldıkça ve yeni gelir kapılarına yöneldikçe bu tür teknolojileri keşfedebileceğinden hiç şüphe duymamalı !

  Popüler Merkezsiz Uygulamalar :

Merkezsiz finans sektöründe insanların borç alıp verdiği miktarlar arttıkça popülerliği de artmaktadır. Gerek merkezsiz borsalar gerekse borç alma verme platformları üzerinde sağlanan likidite (kripto para cinsinden) tahmini olarak 12 milyar dolardır.

Bu projeleri sıralamak gerekirse:

Tarih: (19.10.2020)

1- Uniswap Merkezsiz Borsası – 2.9 milyar $

Merkezsiz bir borsa olan Uniswap merkezsiz borsası likidite sağlayanları oldukça artış göstermiştir. Uniswap üzerinde kilitlenen para an itibariyle 2.9 milyar doları geçmektedir.

2- Maker borç verme platformu – 2 milyar $

Kripto para olarak borç alabileceğiniz ve borç verebileceğiniz platform en çok likiditeye sahip 2. merkezsiz uygulamaladır.

3- Aave borç verme platformu 1 milyar $

Borç alma verme platformu Aave 1 milyar doları geçmiş bulunmaktadır.

Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilir ve Telegram‘da kripto paralara dair sohbetimize katılabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz