Merkezsiz Finans, kripto paralar içerisinde son zamanlarda pozitif ayrışan bir ivmeye sahip olmakla birlikte yeni projelerle kendinden bahsettirmeyi başarıyor. Maker, Aave, Compound, Curve, BZRX gibi projelerin kendine ait yönetim tokenlerinin çıkması ile birlikte piyasada adeta bir boğa rüzgarı esiyor.

Merkezsiz Finans üzerinde çalışan projeler ise bu durumdan istifade ederek birbiri ardına tokenlerini çıkarmaya devam ediyorlar. Fakat bu çıkarılan tokenler acele ile ile çıkarıldığı için projeler hemen hemen olgunlaşma sürecinden önce çıkarılmaya başlıyor.

Yeni çıkan projelerin yetkinlikleri ve hayata geçirebilirliği tartışılırken yatırımcılar bu furyada onlara katılıyor ve piyasanın yükselişinden yararlanmak istiyorlar. Genellikle merkezi olmayan borsalarda listelenen bu projeler ise alıcılarını bekliyor.

Yeni çıkan Merkezsiz Finans projelerine örnek vermek  ve ne yaptıklarına dair genel bir çerçeve çizmek gerekirse henüz tam olgunlaşmamış veya ürün olarak hayata geçmemiş bu projeler yatırımcıları için hala kazandırıyormuş gibi gözüküyor.

Son 2 haftada çıkan bu projelerden bazıları: OpenPredict , AXIS Defi , Mantra DAO ,  DIA , Bitgear, olarak özetleyebiliriz.

Kısa kısa projelerden bahsetmek gerekirse:

OpenPredict:

Ekibi Elrond , 2key , Lto network gibi projeleri başarı ile tamamlamışlardır. Openpredict üzerinde çalışan bu ekip tokenlerin bir kısmını SHO adını verdikleri token satış sistemi ile tokenlerini satmışlardır. Whitelist ile de yatırımcı kabul eden bu ekip 200 kişiye SHO da 200 kişiye ise whitelist ile satışlarını tamamlamışlardır. Satış fiyatı 0.1$ olan bu token an itibariyle 4 dolardan işlem görmektedir.

Bitgear:

Changelly ekibi ile ortaklığını duyuran Bitgear bir DEX toplayıcısı geliştirmektedir. Changelly ekibi 90 dan fazla alt yazılım ile kripto para alım satımı sunan büyük bir ödeme şirketidir.
Pre sale ile 0.01 dolardan satılan bu tokenler şu anda 0.13$ dolardan işlem görmektedir.

AXIS Defi:

Ethereum zincir üzerinde risk kontrolü sağlamayı düşünen bu proje Marj ticareti ve yeni bir finansal model sunmayı amaçlamaktadır. 2.5$ dan satılan bu tokenler ise 3.6$ dan şuanda işlem görmektedir.

Mantra DAO :

Şeffaf ve merkezi olmayan bir ekosistem oluşturmak isteyen mantra dao Polkadot altyapısını kullanmaktadır.  1 OM = 0.078 USD olarak satılan bu tokenler şuanda 0.33 dolardan işlem görmektedir.

Son dakika haberlerden anında haberdar olmak için Twitter‘dan takip edebilir ve Telegram‘da kripto paralara dair sohbetimize katılabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz