Merkezsiz Finans uygulamalarında toplam kilitlenen değer her geçen dolar bazında artmaya devam ediyor. Merkezsiz Finans üzerinde kilitli olan toplam değer 13 milyar dolara ulaştı.

Merkezsiz Finans projelerinin değerlerini ölçmek şuanda pek mümkün olmasa da merkezsiz uygulamalar üzerinde kilitlenmiş değeri görmemiz mümkün. Bu platformlarda ilk 3 sırayı bir merkezsiz kripto para borsası olan Uniswap üstleniyor. Uniswap tek başına alım satım için kullanılmak üzere 3 milyar dolar bir değere sahip. Bu platformlar üzerinde kilitlenen en çok kripto para ise Tether, Dai ve USDC’dir.

Kullanıcılar tarafından benimsenmiş ve yıllardır kullanılan bir diğer platform ise Maker(MKR) kripto parasıdır. Kullanıcılar toplamda 2.2 milyar dolar kilitlemişlerdir. Bu miktar ise tamamen borç alma ve borç verme olarak kullanılabilen miktardır. Aynı zamanda Dai kripto parası üretme gibi bir işlevi olan Maker platformda Ethereum riske edilip toplam 1 milyar dolara yakın Dai ( Stabil kripto para) basımı gerçekleştirmiştir. Böylelikle sadece borç alıp borç verme değil, platform inşa ettiği güven sayesinde, bir nevi dolara endeksli kripto para oluşturabilme yeteneğini de kullanıcılarına benimsetmiştir.

En çok para kilitlenen diğer bir coin ise WBTC olmuştur. WBTC bildiğimiz BTC’nin Ethereum altyapısında tokenize edilmiş halidir. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse Ethereum ağında BTC ile kolaylıkla alım satım yapabilmeniz için Ethereum ağında koğuşlandırılmış bir kripto paradır kendisi. Bu kripto paranın şifresi 21 kişiye dağıtılmıştır. Yani cüzdanı açmak bu 21 kişinin bi araya gelip ”private key” dediğimiz özel anahtarları girmeleriyle mümkündür. WBTC, Bitcoin’in değerine sabittir. Fiyatları aynıdır. Cüzdanızda tuttuğunuz kadar BTC, özel bir kontratta saklanır ve her zaman karşılığı vardır. WBTC üzerinde kilitlenen miktar ise 2 milyar dolardır.

Compound bir borç alma ve borç verme platformudur. Bu platformda insanlar kolaylıkla birbirlerine borç verebilir ve kolaylıkla borç alabilir. Compound üzerinde kilitlenen miktar ise 1.3 milyar dolardır.

Aave (LEND) Lisanslı bir kripto para borç alma ve borç verme platformudur. Aave üzerinde kilitlenen miktar ise 1.2 milyar dolardır. İnsanların kolaylıkla işlem yapabileceği bu platform gittikçe kullanıcılarına daha geniş ürün yelpazesi sunuyor. Nitekim yeni ürünler ve yeni kullanıcılar çekmekte zorlanmayan bu kripto para kredi platformu tamamen her şeyi şeffaf bir şekilde yürütüyor.

Curve (CRV) bir stabil coin borsasıdır. Sabit kripto paraların alım satımını merkezsiz ve ucuz fiyata yapmak istiyorsanız curve bu iş için biçilmiş bir kaftan. En az kayma ile ve sahip oldukları likidite ile 6. sıraya girmiş olan bu platform üzerinde 1 milyar dolar kilitlenmiştir. Bu kilitlenen miktar ile yatırımcılar kolaylıkla sabit kripto paralar alabilir ve satabilir.

Synthetix (SNX) Merkezsiz bir şekilde kripto para alım satım yeteneği geliştirmiştir. Likidite sağlayıcılara karşı işlem yaparken hızlı ve güvenilir bir şekilde davranabilirsiniz. Bünyesinde aklınıza gelebilecek bir çok sentetik ürün barındıran bu platform gerçek hayattaki ürünlere ve kripto paralara yatırım yapabilmenizi sağlıyor. Synthetix üzerinde kilitli olan miktar ise 615 milyon dolar ile kripto para piyasasında yerini koruyor

Harvest finance (FARM) üzerinde kilitlenen miktar 415 milyon dolar olsa da gelecekte bir çok kullanıcının bu platformu tercih edebileceği tahmin ediliyor.
Önceki İçerikDolar ve Altın Haftayı Zirvede Kapattı
Sonraki İçerikABD Merkez Bankası Dijital Parayı Araştırıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz