Geleneksel medyada uygulanan sansürlere karşı Nijerya’da protesto düzenleyen gençler Merkezi olmayan sosyal medya ihtiyacının arttığını belirtiyorlar. Gençler sansürlerden dolayı iletişim bozukluğu yaşıyorlar ve kendilerini doğru bir şekilde ifade edebilmek adına merkeze bağlı olmayan sosyal medyaya odaklanıyorlar.

Nijerya’da polis şiddetine karşı ”endSARS” protestolarının ardından hükümet, ifade özgürlüğünü kısıtlamak için sosyal medya kullanımı suç sayan yasa tasarısını tekrar gündemine aldı.

Geçen yetkililer tarafından gündeme getirilen “İnternet Sahtekarlığından ve Manipülasyonlardan Korunma Yasa Tasarısı” başlıklı yasa tasarısının hükümetin sosyal ağlardaki sahte haberleri engelleme çabalarının bir parçası olduğunu iddia ettiler.

Sosyal medya sansürleme yasası bir kaç ay Nijerya  gündeminde kaldı ve karşıtlarının çok olması sebebiyle bir süre sonra rafa kaldırılmıştı.

Nijerya’da tekrar polis şiddetinin artması ile birlikte gençlerin gündemine gelen merkezsiz medya fikri tekrardan tartışılmaya başlandı.

Daha önce olduğu gibi, Nijerya Polis Kuvvetinin bir bölümü olan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi (SARS), genç Nijeryalıları spor için eziyor, gasp ediyor ve öldürüyor. Vahşet, sosyal medyadaki #EndSars kampanyasının ülke çapında barışçıl protestolarla desteklendiği bu ayın başlarına kadar yıllarca devam etti.

Kampanya kısa sürede küresel topluluktan onay aldı ve Twitter’dan Jack Dorsey ve CZ Binance bile polis vahşetine karşı mücadelede Nijeryalıları destekledi. Protestocuları desteklemek için sosyal medyada hem fiat hem de kripto para birimlerinde fonlar bağışlandı.

Sosyal Medyayı Düzenlemek

Sosyal medyanın protestolardaki rolünü gören Nijerya hükümeti, geçen yıl önerdiği Anti-Sosyal Medya Yasa Tasarısını yeniden gündeme getirdi. Ancak yetkililer, yasa tasarısının birincil amacının sahte haberler olduğunu iddia etmeye devam ediyor.

Ülkenin Bilgi ve Kültür Bakanı Lai Muhammed’e göre Nijeryalı gençler sosyal medya aracılığıyla protestolar için harekete geçirildiler; bu nedenle, sosyal ağları düzenlemek gerekli hale geldi.

“Sosyal medyayı kullanarak seferber oldular. Bugünkü savaş iki şey etrafında dönüyor. Akıllı telefonlar ve veriler. Bu yalan haber sayısında saatli bomba üzerinde oturuyoruz. Ne yazık ki sosyal medyada ulusal bir politikamız yok ve buna ihtiyacımız var. Çin’e gittiğimizde Google, Facebook ve Instagram a erişemedik. E-postanızı Çin’de bile kullanamazsınız çünkü sansürlendiğinden ve iyi düzenlenmiş olduğundan emin oldular ”dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz