Reef coin, merkezsiz finans (DeFi) çözümüdür. Likidite ve protokoller arası erişim özelliklerine sahip olan Reef, merkezi ve merkezi olmayan borsalara erişebilmektedir. Reef coin, Polkadot ekosistemi içerisinde oluşturulmuş ve Binance borsasında işleme açık hale gelmiştir.

Reef, hem merkezi (CEX), hem merkezsiz (DEX) borsalarda likidite sağlayabilmektedir. Binance, Kraken, Coinbase gibi kripto para borsalarının izole edilmiş depolama kaynakları saldırılara açıktır. Durum böyle olunca kullanıcılar merkezsiz borsaları tercih etmek istemektedir. Fakat merkezsiz borsalar ise likidite sorunları ve Ethereum ağının yoğunluğundan dolayı fazla işlem ücreti ödemektedirler.

Merkezsiz finans ile entegre olamayan merkezi borsalar, kendilerini yenileyememektedirler. Reef ise, Ethereum merkezsiz finans (defi) protokolleri ile entegre olmayı başarmışlardır. Aynı zaman akıllı borç verme, borçlanma, stake etme ve çeşitli madencilik durumları sunarken hem CEX’lerden hemde DEX’lerden likiditeye erişim ile ticaret yapmayı sağlayan akıllı bir likidite toplayıcı ve getiri motorudur.

Reef Finance’nin entegre olduğu protokollerin bazıları şunlardır; Maker, Compound, Balancer, Uniswap, Ren, Bzrx, SNX, KNC’dir.

Reef Tokenleri Ne İşe Yarar?

Yönetime katılma: Yeni özelliklerin yayınlanması ve sistemdeki belirli parametrelerin yeniden ayarlanması gibi farklı teklifleri oylayabilmenizi sağlamaktadır.

Protokol ücretleri: Sepete giriş / çıkış, yeniden tahsis, yeniden dengeleme ve diğer faaliyetler gibi işlemler için ücret ödemenizi sağlamaktadır.

Stake etme: Tercih ettiniz getiri oranı ile çeşitli likidite havuzlarında yıllık faiz getirisi kazanabilirsiniz.

Getiri Dağılımı: Oluşturduğunuz faaliyetler tarafından oluşturulan karların ödeme oranını seçebilirsiniz.

Reef Havuzu Getirileri Nereden Geliyor?

Reef havuzunun ürettiği gelir, Reef’in ekosistemi tarafından üretilen gelir akışlarından gelir. Şu anda 3 ana gelirleri olan Reef token ilerleyen süreçte bu gelir yollarını daha da genişletebilir.

Kullanıcılar tarafından ödenen ücretler, protokol ücretleri ve faiz getirisi REEF Finance’nin ana gelir kalemlerini oluşturmaktadır. Gelecekte yönetişim tokenleri ile oylama yaparak REEF hazinesini hayata geçirmeye planlamaktadırlar. Merkezsiz özerk topluluklar (DAO) gelirlerin nereye yönleneceğini seçebilecek duruma geleceklerdir.


Reef Coin Yorum ve Analizi

Reef finance, merkezsiz kripto para uygulamalarına dair çözümler sunmaktadır. Binance ile kripto para borsasına giriş yapmıştır. Fakat Reef ile ilgili dolaşımda olan kripto para sayısı belirli değildir. Şeffaflık vaat eden ekip, henüz bunun ilgili dahi çalışma yapmamıştır.

Bir çok merkezsiz uygulama ile ortaklığını duyuran ekip, çözümlerini diğer kripto paralara entegre etmeye çalışmaktadır. Fakat henüz çalışan bir ürün olmaması ve faaliyete geçmemesi düşündürücüdür. Polkadot ekosisteminde inşa edilen fakat Ethereum sözleşmesine sahip olan bu kripto paranın toplam miktarı ise 20,000,000,000 olarak belirlenmiştir. 2022 yılının başında yaklaşık olarak 16 milyar adedi dolaşıma girmiştir.

Reef fiyatı tüm zamanlarının yüksek seviyesi olan $0.051 doları 2021 mart ayında görmüştür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz