Rusya CDBC (merkez bankası destekli dijital para) Çıkarabilir

Rusya Merkez Bankası CDBC çıkarmayı planlıyor. Çeşitli çalışmaları ve regülasyonları düşünen banka bu tür düzenlemelerden her zaman bahsediyor. Rusya’da Merkez Bankası kripto paralara dair karşıt bir tavır izlese de ülkenin geneli ve diğer kurumlar Merkez Bankası ile aynı görüşte değil.

Geçen yıl, Rusya Merkez Bankası bir CBDC başlatma planlarının olmadığını söyledi. Ancak fikrini değiştirdi, şimdi bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi ihraç etmek isteyen dünya çapında birçok gelişmekte olan ve büyük ekonomiye katıldı.

Bazı kripto para severler, ulusal bir dijital para biriminin, hükümetlerin Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimleri yerine finans üzerindeki kontrollerini artırmalarına yardımcı olacağını zaten belirtti .

Rusya Federasyonu Merkez Bankası Hukuk Departmanı Başkanı’nın yaptığı açıklama ile bankanın CDBC yani Merkez Bankası destekli kripto paralara dikkat çekti. CDBC’lerin kripto paraların yarattıkları sorunları ortadan kaldıracağını belirten Alexey Guznov gelecek yıl CDBC kullanım alanlarının da artacağını belirtti.

 Kitlesel kullanım, anonimlik ve dolaşım hızı nedeniyle, kripto para birimlerinin ulusal ödeme sistemleri için bir zorluk ve ulusal finansal sistemlerin istikrarına bir tehdit haline geldiğini belirtti. Ayrıca kripto para birimlerini finansal terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama ile ilgili cezai konularla ilişkilendirildiğinden bahseden yetkili mücadele için CDBC lere dikkat çekti.

 Guznov, Merkez Bankası’nın kripto işlem hacminin ya kısıtlamalar açısından ya da dolaşımlarını yasaklayarak yüksek düzeyde düzenlenmesi gerektiğine inanmasının nedeninin bu olduğunu söyledi.

 Guznov, kripto para birimlerinin popülaritesini gölge ekonominin ortaya çıkan bir tehdidi olarak kabul etti. Kripto para birimleri, geleneksel finans kurumlarını ve bankacılığı atlayan merkezi olmayan, küresel bir sistemdir. Gölge ekonomi, ulus devletin kontrolünün dışında. Bu nedenle, Merkez Bankası kripto para birimini ve gölge ekonomisini kontrol edemediği için bunu kritik bir sorun olarak tanımladı.

 Kripto para birimlerinin yarattığı zorluklara yanıt olarak önerilen bir çözüm olarak Guznov, şu anda ülkelerin bir merkez bankası kripto para birimi (CBDC) başlatma olasılığına da değindi. Bunu, Rusya Merkez Bankası’nın gördüğü uygulanabilir bir alternatif olarak kabul etti ve konuyla ilgili olarak şu anda tartışılan bir rapor yayınladı. Bu raporun tartışılması ile birlikte bir sonuç ortaya koyacaklarını belirten yetkili, Merkez Bankası’nın kripto para birimlerinin toplu dolaşımını yasaklayıp yasaklamayacağını ve ajansın bir alternatif sunup sunmayacağını ortaya koyacak.

 Yetkili, ulusal bir dijital para biriminin vatandaşların kripto para birimi kullanma ihtiyacını etkili bir şekilde ortadan kaldıracağına inanıyor ve CBDC’lerin kripto para birimlerine önemli bir alternatif olabileceğini söylüyor.

 

Önceki İçerikTayland Merkez Bankası CDBC Geliştirmek için Consensys ile Anlaştı
Sonraki İçerikÇin Devlet Başkanı Xi Jinping: Dijital Para Birimi ve Dijital Vergilendirmeyi Benimseyin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz