Rusya ve İran’dan son dönemlerde kripto ödemelerine geçeceğine dair spekülasyonlar artıyor. Son dönemde maruz kaldıkları yaptırımlar ve ödeme sistemlerinin askıya alınmasıyla beraber kripto ödemelerini alternatif gören ve SWIFT sistemini kullanmak istemeyen bu 2 ülke ödemelerini kripto altyapısı ile yapmaya başladı bile!

Rusya’nın Kripto Ödemeleri Yasallaştırma Çabası

Geçtiğimiz haftalarda Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moiseyev ” Mevcut koşullarda kripto para birimlerinin uluslararası ödemelerde bir mecburiyet olması, hem biz hem de Rusya Merkez Bankası için açıktır.” kelimelerini kullanmıştı. Aynı zamanda kriptoların uluslararası ödemelerde kullanılabilmesi için, öncelikle transferlerin yasallaştırılması gerektiğini vurgulamıştı.

Rusya’da mevcut altyapının kripto birimlerinin uluslararası ödemelerde kullanılması için yeterli olmadığı ifade eden Moieseyev, ” Planladığımız alt yapı sınır ötesi transferler için biraz katı olabilir. Bunun için bu transferleri önce yasallaştırmamız gerekiyor. Bir taraftan insanlara bu fırsatı vermemiz gerekirken diğer taraftan da para aklama, uyuşturucu ya yönelik ödemeler yapılmaması için de kontrol sahibi olmamız gerekiyor ifadelerini kullanmıştı.

Iran Uluslararası Ödemeleri Gerçekleştirdi. Sıra Rusya’da Mı?

ABD yaptırımlarını delmek amaçlı kripto ödemelerini kullanan Iran, kripto ile 10 milyar dolarlık ithalat işlemini gerçekleştirdi bile. Kripto riyali piyasaya sürmeye hazırlanan Iran, yeni bir kripto para sistemini yapabilir ve bu alt yapıya bir çok kripto sistemini de dahil edebilir.

Rus haber ajanslarına göre, Rusya’da başta Bitcoin olmak üzere kripto ödemelerini uygun gördü. Rusya’nın kendi dijital kripto paralarını çıkarıp çıkarmayacağı ise merak konusu.

Önceki İçerikLC Waikiki Metaverse Mağazası Açıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz