Rusya’nın en büyük bankası olan SberBank kendi stablecoin’ini çıkarmak ve lisanslı dijital varlık ihraççısı olmak için başvuruda bulundu.

Rusya’nın en büyük perakende bankası olan Sberbank, kurumsal müşteriler için geliştirilmiş kendi kripto parasını çıkarmak için yetkili kurumlara başvurdu. Sber, muhtemelen rus rublesine endeksli olacak olan bu kripto parayı çıkarması muhtemelen diğer bankaların aynı adımı atması ile sonuçlanacaktır.

Bu stabilcoin, şirketlerin Sber’in Hyperledger Fabric blok zincirine dayalı platformunda akıllı sözleşmeler kullanmasına izin verecek. Sber basın ofisi, bu platformda hem maddi malları rus rublesini tokenize ederek dijital varlık haline çevirecektir.

Toplam bilançosu 477 milyar doları bulan bankanın, Rusya özelinde değil dünya genelinde kullanılması stabilcoin çıkarabilme imkanı bulunmaktadır. Öncelikle kurumsal şirketlere daha sonra ise müşterilerine stabilcoin sunma potansiyeline sahil olabilirler.

Dijital kripto paralar ruble’nin bir karşılığı olarak tutulacağından bahseden banka, tıpkı bir banka sistemi gibi çalışan ancak tamamen farklı bir teknoloji ile korunan bir yapı olacağından bahseden yetkililer, ilerleyen süreçte bankanın nasıl bir süreç izleyeceğinden bahsetmediler.

Rusya’da Ocak 2021’de çıkan yasaya göre başvurularını yapan banka, başvurularının sonuçlarını beklemektedir. Kayıt süreci ortalama olarak 45 gün süren fakat ne zaman sonuç alınacağı belli olmayan bu süreç ile ilgili bir ilk olmasından dolayı büyük önem arz etmektedir.

Rusya’nın dijital vergilendirme hakkında nasıl bir adım atacağı ise henüz bilinmemektedir. Hyperledger blokzincirini kullanacak olan şirketin ise ödemelerde güvenlik ve hız kazanacağı tahmin edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz