ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bugün aldığı bir kararla girişimcilerin kripto para toplayabilme limitlerini 1 milyon dolardan 5 milyon dolara artırdı. Daha önce yaptığı açıklamada SEC limitlerini belirleyen kurum tekrar yeni bir açıklama ile kuralları değiştirdi. Amaçladığı şey ise kripto para risk sermayesi girişimlerinin sınır ötesi fonlara erişimini kolaylaştırmak.

Yönetmeliğin bir diğer amacı ise zengin olmayan insanların, zengin olan insanlardan para isteyebilmelerini kolaylaştırmak. Böylelikle insanlar daha kolay bir şekilde çalışmalarını yapabilir ve insanlık için yeni projeler üretebilir. Şirket açmak zorunda kalmadan yatırımcılardan daha fazla para toplayabilmenin yolunu açan düzenleyici kurum hiç kuşkuşuz bu limitleri zaman geçtikçe artırmaya devam edecek gibi görünüyor.

SEC’e göre ” herkes menkul kıymet bazlı fonlamalara yatırım yapabilir” ancak bu alanıda tamamen özgür bir iradeye bırakmamıslardır. Kripto para toplayacak kişilerin yıllık gelirlerine ve net değerlerine göre sınırlar koymuşlardır. ”Crowdfunding” yoluyla para toplayacak şirketlerin önünü açan bu gelişme piyasa tarafından olumlu karşılanmıştır.

Yakın zamanda ABD’deki düzenlemeler yüzünden kripto para toplayan şirketlerin merkez değiştirebilecekleri haberleri üzerine bu değişikliğin gelmesi ise bir çok kripto para şirketini sevindirmişe benziyor.

SEC’in kararı kripto paraları nasıl toplayacaklarını düzenlememiştir. Nitekim Crowdfunding yoluyla toplanan paraların kendi içerisinde bir çok alt kategoriye ayrılan modellerine karışmayan kurum piyasayı destekleyici adımlar atmaya devam ediyor. Blokzincir projelerinin kripto para fonlamalarının sadece VC’ler tarafından değilde halk tarafından yapılabilmesinin önünü açan kurum finansal yatırım açısından gelişmiş olan küçük yatırımcıları da bu piyasaya ilerleyen dönemde çekebilir.

Kripto paralara dair bu düzenlemenin oylaması 3 e karşı 2 oy ile geçmiştir. Bu demek oluyor ki hala SEC, kripto paralar üzerinde fikir birliğine varamamış görünüyor. Önümüzdeki süreçte SEC’in kripto paraların halk tarafından benimsenmesi için nasıl adımlar atacağını ise hep beraber izleyip göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz