Stellar, ödeme yolundan borsaya kadar her şey olarak tanımlanan dağıtılmış bir ağ oluşturarak para birimi ve varlık transferi piyasasını yeniden tasarlamayı amaçlamaktadır. Her türlü para birimini desteklemek amacıyla geliştirilen kripto para birimi, aynı zamanda merkezsiz kripto para borsasına da sahiptir.

Stellar ağı ücretleri oldukça düşük olduğu için mikro ödemeleri de desteklemektedir. Üstelik bu ödemeler saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir. IBM, Wirex gibi büyük şirketlerin paralarını göndermek için zaman zaman bu platformu kullandığı söylenebilir.

2014 lansmanın da olduğu gibi, Stellar bugün kullanıcıların geleneksel olarak ödeme sağlayıcılarının etki alanı olan şekillerde para ve varlık göndermesine izin veriyor.

Aradaki fark ise;

  • Stellar’ın, dağıtılmış bir bilgisayar ağını ortak bir yazılımı çalıştırmaya teşvik ederek bu hizmetleri etkinleştirmesidir.

Buradaki fikir ise Stellar tarafından desteklenen bir hizmeti kullanan herkesin, geleneksel para birimlerinden yeni ve mevcut varlıkları temsil eden kripto paralara kadar her şeyi aktarabilmesidir. Bu varlıklar daha sonra kullanıcılar arasında (sınır ötesi) kripto para birimi lümen (XLM) kullanılmaktadır.

Bu şekilde Stellar , ödeme sağlayıcıları ve finansal kurumlar için bir protokol sağlaması amaçlanan XRP Ledger ve onun kripto para birimi XRP ile benzerlikler paylaşıyor.

Stellar, kendisini bir tür merkezi olmayan borsa olarak konumlandırmaya çalıştı. Çünkü defterinde Stellar varlıklarının mülkiyetini takip eden yerleşik bir sipariş defteri var.

Geliştiriciler, Stellar’ı, kullanıcıların satın alma ve satma emirlerini yönetmelerine ve alım satımları gerçekleştirirken tercih edilen varlıkları ayarlamalarına olanak tanıyan özelliklerle, kendi protokolüne göre düzenlenen varlıklar için bir pazar yeri haline getirmeye giderek daha da fazla yaklaştılar.

Stellar (XLM) Nasıl Çalışır?


Stellar, piyasaya sürüldüğü sırada XRP Ledger’ı güçlendirmek için kullanılan kodu kopyaladı, yani tasarımının ve özelliklerinin çoğunu miras almış oldu. 

Merkezi olmayan ağ gelştiren stellar, ağı çalıştırmak için bağımsız temsilcileri kullanmaktadır. Bu demek oluyor ki Stellar ağı tek bir kuruma yada kişiye ait değildir. Binlerce kişi veya kurum ağın güvenliğinden sorumludur. Bir kişiye bağımlı olmadan dağıtılan bu ağ üstün güvenlik sağlamaktadır.

Stellar Defteri

Geleneksel bir defter gibi, Stellar defteri, ağdaki her bir hesaba ait tüm bakiyelerin ve işlemlerin bir listesini kaydeder. Global Stellar defterinin tam bir kopyası, Stellar yazılımını çalıştıran her sunucuda barındırılır. Herhangi bir varlık bir Stellar sunucusu çalıştırabilir.

Bu sunucular, merkezi olmayan bir Stellar ağı oluşturur ve defterin olabildiğince geniş bir şekilde dağıtılmasına izin verir. Sunucular, defteri mutabakat olarak bilinen bir mekanizma ile senkronize eder ve doğrular.
Stellar ağında fikir birliğine varma sürecinin tamamı (işlem süresi) yaklaşık 2-5 saniyede bir gerçekleşir.

Stellar’ın en büyük güncellemesi, 2015 yılında, bilgisayarları kendi defterinin durumu hakkında özel olarak oluşturulmuş bir alternatifle uyumlu bir şekilde çalıştırmasını sağlamak için kullandığı mekanizmayı değiştirdiğinde gerçekleşti.

Birleşik Bizans anlaşması adı verilen bir konsepte dayanan, Bitcoin (BTC) için tasarlanmış olandan önce gelen bir tür uzlaşma yöntemi olan Stellar Mutabakat Protokolü, düğümlerin yeterli sayıya ulaşılana kadar işlemlere oy vermesini sağlar. 

Stellar (XLM) Özellikleri

-3-5 saniye onay süresi saniyede binlerce işlemi destekler
-Herhangi bir para birimi, varlık veya token göndermek veya ticaret yapmak için kullanılabilir.
-Merkezi olmayan ve tamamen dağıtık 1 milyar stellar oluşturulmuştur.

Stellar (XLM) Analiz ve Yorumu:

10’larca merkezsiz cüzdan uygulaması olan stellar, aynı zamanda merkezsiz kripto para borsası, işlem süreleri, işlem sayısı gibi üstün özellikleri ile kripto para piyasasında en büyük kripto paralardan biri olmayı başarmıştır.

İşlem süreleri 3-5 saniyeyi geçmeyen ve saniyede 1.000 ila 10.000 işlemi destekleyen bu kripto para birimi geliştirilmeye devam etmektedir. Merkezsiz oluşu ile bir çok kripto paradan ayrılan ve ödemelerde şeffaflık sağlayan blokzincir çözümü, en popüler kripto para borsalarından alınabilir ve satılabilir durumdadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz